طالبان در شهر فراه؛‌ وزیر دفاع افغانستان می‌گوید وضع وخیم است، امکانات کم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر دفاع افغانستان گفت سطح تهدیدها بالاتر از امکانات ارتش است

درحالی که بر اساس گزارش‌های رسیده، نیروهای طالبان وارد مرکز ولایت فراه در غرب افغانستان شده‌اند و جنگ در دست‌کم سه ولسوالی ولایت غزنی هم ادامه دارد، وزیر دفاع افغانستان از امکانات کم ارتش برای مقابله با حجم گسترده حملات و تهدیدهای امنیتی سخن گفت.

با رخنه طالبان به داخل فراه،‌ دومین شهر بزرگ غرب افغانستان، صدها نفر از این شهر هم‌مرز با ایران فرار کرده‌اند. ناصر مهری،‌ سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفت مشکل اصلی نیروهای دولتی،‌ کمبود نیرو و تجهیزات نظامی است.

گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات،‌ ولایت همسایه فراه،‌ می گوید فعالان مدنی شهر فراه، عدم هماهنگی نیروهای دولتی را از عوامل عمده ناامنی در این ولایت می‌دانند.

بهرامی: وضع وخیم است

طارق شاه بهرامی،‌ وزیر دفاع افغانستان، که به همراه ویس برمک، وزیر داخله افغانستان،‌ برای پرسش (استجواب) درباره اوضاع امنیتی به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود، از گستردگی عملیات شورشیان در مناطق مختلف کشور سخن گفت.

آقای بهرامی‌ علاوه بر جنگ در ولایت های غزنی،‌ ارزگان و فراه،‌ به مناطقی در ولایت های متعدد دیگر،‌ از جمله غور،‌ وردک، قندوز و فاریاب اشاره کرد. او در عین حال تاکید کرد که نیروهای ارتش، از تمام امکانات و توان شان برای مهار جنگ استفاده می کنند.

وزیر دفاع افغانستان به نمایندگان مجلس که از عملکرد "ضعیف" نهاد امنیتی کشور در برابر حملات طالبان و کشتار غیرنظامیان خشمگین بودند گفت: وضعیت امنیتی وخیم است،‌ اما نهادهای امنیتی برای یک ساعت هم از این وضعیت غافل نیستند و از امکانات موجود استفاده معقول می‌کنند.

برمک: جنگ غزنی قومی نیست

وزیر داخله افغانستان هم که به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود،‌ قومی بودن جنگ غزنی را رد کرد. ویس برمک گفت: جنگ در غزنى، قومى نیست،‌ جنگ طالبان با مردم و نظام است و آنها مى خواهند میان مردم و حکومت تفرقه بیاندازند.

آقای برمک هم همانند وزیر دفاع، از کمبود امکانات نیروهای تحت امرش در پلیس افغانستان سخن گفت، اما تاکید کرد که نیروهای پلیس از امکانات محدودشان، استفاده حداکثری می‌کنند.

در پایان جلسه پرسش از وزیران دفاع و داخله، رئیس مجلس نمایندگان گفت مقام های امنیتی در روز یکشنبه هفته آینده به نشست کمیته روسا دعوت می شوند تا در باره اوضاع امنیتی کشور، تصمیم گیری شود.