ارتش آمریکا: طالبان در جنگ شکست نمی‌خورند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال دانفورد می‌گوید گروه طالبان برای فعلا شکست ناپذیر است

جوزف دانفورد، رئیس ستاد ارتش آمریکا می‌گوید راه حل نظامی برای پایان جنگ افغانستان وجود ندارد و طالبان نیز در جنگ "شکست نمی‌خورند."

آقای دانفورد که روز گذشته (شنبه ۲۶ عقرب) در نشست بین‌المللی امنیتی هالیفاکس در کانادا صحبت می‌کرد گفت که راه حل نظامی برای پایان دادن جنگ افغانستان وجود ندارد و "گروه طالبان نیز برای فعلا شکست‌ناپذیر است."

این مقام ارشد آمریکایی افزود: "این منصفانه است که بگویم، طالبان اکنون در جنگ شکست نخواهند خورد."

این نخستین باری است که یک مقام نظامی آمریکایی دراین سطح با این صراحت اعتراف می‌کند که آمریکا نمی‌تواند گروه طالبان را در جنگ مغلوب کند.

ژنرال دانفورد افزود که آمریکا و متحدانش در ناتو اکنون کار می‌کنند که فشار نظامی، سیاسی و اقتصادی را روی طالبان بیشتر کنند تا آنها متقاعد شوند که به پای میز مذاکره بیایند.

این نظامی ارشد آمریکایی گفت: "عقیده داریم که طالبان نیز به این امر آگاهند که باید به روند صلح بپیوندند. موفقیت آمریکا و متحدانش نیز در این خواهد بود که فشار همه‌جانبه را روی این گروه وارد کند، تا طالبان آماده گفت‌وگو شوند."

در ماه‌های اخیر تلاش‌های آمریکا برای ایجاد صلح در افغانستان افزایش یافته‌است. اخیرا این کشور زلمی خلیل‌زاد را به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه برای صلح افغانستان منصوب کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حملا طالبان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

روز گذشته نیز منابع نزدیک به طالبان گزارش داده بود که آقای خلیل‌زاد برای دومین بار در دفتر سیاسی طالبان در قطر با نمایندگان این گروه دیدار کرده است.

به گفته این منابع تبادل زندانیان طالبان و ایجاد راهکاری مشخص برای گفت‌وگوهای صلح از موضوعات مورد بحث در دیدار اخیر آقای خلیل‌زاد و طالبان بوده است.

رئیس جمهوری افغانستان نیز در روزهای اخیر با گروه‌های سیاسی و اقشار مختلف جامعه افغانستان دیدار و اعلام کرده که تصمیم به تشکیل شورای مشورتی صلح دارد.

این تلاش‌ها نشان می‌دهد که واشنگتن و کابل برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان به منظور پایان دادن به چندین دهه جنگ افغانستان، تلاش‌هایشان را بیشتر کرده‌اند.

نزدیک به ده روز پیش گفت‌وگوهای چندجانبه صلح میان نمایندگان طالبان و شورای عالی صلح افغانستان با میانجی‌گری روسیه در مسکو برگزار شد.

هدف از نشست مسکو ایجاد زمینه برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت کابل، طالبان و نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف افغانستان اعلام شد.

با افزایش تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح، حملات طالبان نیز در شماری از ولایت‌های افغانستان افزایش یافته است. شورای امنیت ملی افغانستان نیز دو روز پیش دستور داد که برای سرکوب مخالفان مسلح حملات تهاجمی در جبهه‌های نبرد با طالبان افزایش یابد.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز در هفته‌های گذشته گزارش داده بود که وضعیت کنترل دولت بر مناطق این کشور رو به کاهش است. دولت افغانستان این گزارش را رد کرده بود.

در گزارش سه ماهه اخیر این نهاد به کنگره آمریکا که چهارشنبه (۹ عقرب/آبان) منتشر شد، آمده که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.

میزان کنترل و نفوذ دولت افغانستان بر خاک این کشور سال گذشته ۵۷ درصد گفته شده بود.