'کاهش بی‌سابقه کشت مواد مخدر در افغانستان'

مواد مخدر
Image caption کشت مواد مخدر در سال گذشته میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته بود

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۲۹ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش مشترک سالانه که امروز دوشنبه ۲۸ عقرب/آبان در کابل منتشر شد، آمده که در سال ۲۰۱۸ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۶۴۰۰ هزار تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته ۹ هزار تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت این مواد هم از ۳۲۸ هزار هکتار به ۲۶۳ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

گزارش این کاهش را از سال ۱۹۹۴ به این سو بی‌سابقه خوانده است.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در نشست مطبوعاتی نشر این گزارش گفت که عوامل متعدد چون تعدیل قانون مبارزه با مواد مخدر، عملی شدن پلان مبارزه با مواد مخدر، بهبود روابط و همکاری بیشتر میان نهادهای ذیربط، تلاش بیشتر نهادهای امنیتی و گسترش برنامه‌های معیشت بدیل در کنار اطلاع رسانی در کاهش میزان تولید مواد مخدر اثرگذار بوده است.

اما در گزارش آمده که کشت کوکنار در زون (منطقه) شمال افغانستان ۵۶ درصد، در زون غرب ۴۳ درصد و در زون جنوب ۸ درصد کاهش یافته و دلیل عمده کاهش چشمگیر آن در زون شمال و غرب خشکسالی بوده است.

ساحات زیر کشت کوکنار

براساس گزارش منتشر شده، هنوز هم بیشترین مواد مخدر افغانستان در مناطق جنوبی حدود ۶۹ درصد و به تعقیب آن در مناطق غربی حدود ۱۲ درصد و به ترتیب در مناطق شرقی و غربی حدود ۸ و ۷درصد کشت شده است. در مناطق شرقی و مرکزی تنها حدود ۴ درصد مواد مخدر کشت شده است.

همچنان مانند سال گذشته هلمند، قندهار، ارزگان و ننگرهار بیشترین کشت مواد مخدر را در این کشور داشته‌اند.

امسال نیز ده ولایت افغانستان از کشت کوکنار عاری بوده اما از این فهرست نام تخار حذف و نام نورستان درج شده است. خوست، بامیان، قندوز، پکتیا، پکتیکا، پنجشیر، پروان، لوگر و وردک ولایات دیگر عاری از کشت مواد مخدر هستند.

وزیر مبارزه با مواد مخدر می‌گوید در سال جاری تنها در ولایات ننگرهار، بدخشان، کنر و قندهار ۴۰۶ هکتار زمین از کشت کوکنار پاکسازی شده است.

او دلیل پایین بودن این رقم را تهدیدات امنیتی در ساحات زیر کشت کوکنار و گرم شدن زودتر هوا می‌خواند.

حق نشر عکس MCN
Image caption سلامت عظیمی گفت که کشورهای دوست و همسایه افغانستان در تحقق اهداف و آرمان‌های منطقوی مبارزه با مواد مخدر موثر واقع می‌شوند

خانم عظیمی تاکید می‌کند که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نیازمند همکاری بین‌المللی است و اکنون نداشتن امکانات کافی برای این مبارزه، بزرگترین چالش آنها است.

در سال ۱۹۹۴ حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت مواد مخدر بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد.

اما از سال ۲۰۰۲ تا سال گذشته، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساحات زیر کشت تریاک نیز در سال جاری در افغانستان کاهش یافته است

دستاوردهای وزارت داخله در مبارزه با مواد مخدر

عبدالخلیل بختیار، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله/ کشور می‌گوید در سال جاری آنها بیشتر از سه هزار عملیات در این راستا انجام داده‌اند.

به گفته او در این عملیات‌ها بیشتر از ۳۵۰۰ نفر از جمله ۵ قاچاقچی بزرگ که نام‌شان در فهرست سازمان ملل نیز شامل بود، ۵۹ کارمند خدمات عامه، ۴ تبعه ایرانی و ۳ تبعه پاکستانی، ۷۰ زن و یازده کودک بازداشت شدند.

او می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان در سال جاری بیشتر از ۳۱۵ تن مواد مخدر را ضبط کرده‌اند که نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است.

از بین بردن ۳۰ لابراتوار مواد مخدر، ۸ ذخیره گاه مواد مخدر و ۷ لابراتوار مشروبات الکلی از دیگر دستاوردهای این نهاد در مبارزه با مواد مخدر خوانده شد.

معاون وزارت داخله می‌گوید مواد مخدر منبع مالی تروریسم است و این دستاوردها ضربه‌ای به مخالفان مسلح نیز بوده است.

موضوعات مرتبط