طالبان: در مذاکره با آمریکا درخواستی برای تشکیل حکومت موقت نکردیم

دفتر سیاسی طالبان در قطر حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان برای دومین بار با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان در قطر گفت‌وگو کرده‌اند

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای دومین دور دیدارهای‌شان را با نمایندگان آمریکا برای گفت‌وگوهای صلح تایید کرد.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان این گروه این اعلامیه را امروز (۲۸ عقرب/آبان) در صفحه توییتر خود منتشر کرده است.

طالبان گفته آنها سه روز، از ۱۴ تا ۱۶ نوامبر با هیأت بلندپایه آمریکا در دوحه، پایتخت قطر دیدار کردند.

این گروه اما گفته این دور گفت‌وگوها ابتدایی بوده و هیچ توافقی صورت نگرفته است.

شماری از رسانه‌ها در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر توافق آمریکایی‌ و طالبان بر سر تشکیل حکومت موقت در افغانستان و تعویق انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را منتشر کرده بودند.

طالبان این ادعاها را تکذیب کرده و آن را تلاشی برای ایجاد شک در بین اعضای گروه‌شان خواندند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌ طالبان در ماه‌های اخیر حملات‌شان را به بخش‌های مختلف افغانستان گسترش داده‌اند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است

این دیدارها با نمایندگان گروه طالبان از سوی زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان صورت گرفته است. آقای خلیلزاد نیز بحث روی تشکیل حکومت موقت با طالبان را تکذیب کرده است.

دور اول این گفت‌وگوها به تاریخ ۱۲ اکتبر در دوحه قطر انجام شد. در این دیدارها نمایندگان طالبان از دفتر این گروه در قطر شرکت کردند.

دفتر سیاسی گروه طالبان در سال ۲۰۱۳ در دوحه افتتاح شد.

گفته می‌شود که آقای خلیلزاد در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، جزئیات دیدارهای خود را با نمایندگان طالبان و سفرهایی که در منطقه داشته در میان گذاشته است.

دولت افغانستان گفته این دیدارها و تلاش‌ها جهت زمینه سازی برای گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان صورت می‌گیرد و "همکاران بین‌المللی افغانستان به رهبری گفت‌وگوها از سوی افغان‌‌ها" توافق دارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد گفته امیدوار است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه برسد

''خوشبینی محتاطانه '' خلیلزاد برای صلح

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده توافق صلح با گروه طالبان به دست بیاید.

او که روز گذشته در جمع خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد، گفت "به صورت محتاطانه‌ای" به مذاکرات صلح با طالبان خوشبین است.

آقای خلیلزاد گفت که زمینه صلح به وجود آمده و گروه طالبان هم می‌دانند که از طریق جنگ برنده نخواهند شد و به همین دلیل هم باید دولت افغانستان و هم گروه طالبان خود را آماده مذاکرات جدی صلح کنند.