مقام‌های غزنی: ۲۵۰۰ خانواده بیجاشده از جاغوری و مالستان به کمک‌ فوری نیاز دارند

جاغوری، مالستان، ارزگان خاص حق نشر عکس Alamy
Image caption حملات اخیر طالبان بر سه ولسوالی هزاره‌نشین، هزاران خانواده را آواره کرد

مقام‌های محلی در ولایت غزنی افغانستان می‌گویند بیش از ۲۵۰۰ خانواده که در اثر جنگ‌های اخیر از محلات‌شان بیجا شده و به غزنی پناه برده‌اند، نیاز به کمک‌های فوری دارند.

طالبان در هفته‌های گذشته مناطق شیعه‌نشین مالستان، جاغوری و ارزگان خاص را هدف تهاجم خود قرار دادند که در جریان برخوردهای شدید مسلحانه هزاران نفر از خانه‌های شان متواری شدند.

شماری از آوارگان جنگ نیز به کابل و بامیان رفته‌اند.

حالا مسئولان در غزنی می‌گویند سردتر شدن هوا، شرایط زندگی را برای آواره‌گان که بیشترشان زنان و کودکان‌اند، سخت‌تر کرده است.

عبدالخالق احمدی، رییس امور مهاجران در غزنی ضمن انتقاد از کندی روند کمک‌رسانی به بیجاشدگان گفت کمک‌های انجام شده "ناچیز" بوده است.

آقای احمدی نیازهای اساسی بیجاشدگان ولایت غزنی را البسه، پتو و مواد غذایی عنوان کرد و گفت ۲۵۱۱ خانواده بیجاشده در غزنی بسر می‌برند که ۷۰ درصدشان زنان و کودکان‌اند.

بیجاشدگان، در مرکز ثقافت اسلامی، مساجد و خانه‌های مردم در شهر غزنی اسکان داده شده‌اند.

حق نشر عکس GHAZNIGOVERNORMEDIAOFFICE
Image caption حملات اخیر طالبان بر سه ولسوالی‌ هزاره‌نشین، هزاران خانواده را آواره کرد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که بعد از عملیات پاکسازی، برای حفظ امنیت در مناطق ناامن، دو واحد از نیروهای محلی متشکل از ۶۰۰ نفر ایجاد می‌شود که بعد از فراگیری آموزش‌های نظامی و دریافت تجهیزات، در تامین امنیت این مناطق نقش ایفا می‌کنند.

اکثر مهاجران ترس دارند که با خروج نیروهای امنیتی جنگ‌جویان طالبان دوباره به منطقه بازگردند.

غلام‌علی یکی از بی‌جاشدگان ولسوالی جاغوری، که ده روز است در شهر غزنی به‌سر می‌برد، به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته در منطقه "بابه" جنگ جریان داشته و او که قصد بازگشتن به جاغوری را دارد، نگران آینده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
صدها خانواده گریخته از حمله طالبان وارد شهر غزنی شدند