تجمع اعتراضی در غرب کابل؛ 'علیپور را رها کنید'

افغانستان حق نشر عکس Social media
Image caption آقای علیپور "فرمانده نیروهای خیزش مردمی است."

شماری از ساکنان غرب کابل با برپایی تجمع اعتراضی از ارگ ریاست جمهوری افغانستان خواسته‌اند که "فرمانده علیپور" را آزاد کند.

یک منبع امنیتی که خواست نامش‌برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که آقای علیپور صبح امروز (یکشنبه ۲۵ نوامبر/۴ قوس) توسط نیروهای واحد ۰۱ امنیت ملی در حوزه ۱۸ پلیس کابل بازداشت شده است.

در همین حال حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان دستگیری این فرمانده محلی را "یک عمل تحریک‌آمیز و غیر مسئولانه" خوانده و محکوم کرده است. این حزب نیز خواهان آزادی فوری او شده است.

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی هم در بیانیه‌ای دستگیری آقای علی‌پور را حرکتی "ناسنجیده و نادرست" خوانده است.

وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده که "شماری از شهروندان کابل بدون هماهنگی قبلی با ارگان‌های امنیتی به ویژه پلیس دست به تظاهرات زده‌اند که در مواردی با توجه به آسیب‌پذیر بودن این نوع حرکت‌ها، واقعات ناگواری رخ می‌دهد و سبب می‌شود تا فضای اعتماد میان پلیس و مردم خدشه‌دار شود".

در بیانیه این وزارت از مردم خواسته شده که با رعایت قانون و مسالمت آمیز بودن تظاهرات، از "هر گونه اغتشاش و آشوب که سبب تحمیل خسارات به دارایی‌های عمومی گردد" جداً خودداری کرده و با پلیس همکار باشند.

حق نشر عکس Social media
Image caption شماری از باشندگان منطقه غرب شهر کابل در اعتراض به بازداشت "علیپور" یک فرمانده خیزش مردمی به خیابانها آمدند

وزارت داخله افغانستان هشدار داده که در صورت بروز هرگونه تخطی و تجاوز به جان و مال مردم، پلیس وظیفه خود می‌داند تا با متخلفان برخورد قانونی و جدی نماید.

خبر بازداشت آقای علیپور معروف به "شمشیر" صبح امروزبه صورت گسترده در رسانه‌های اجتماعی افغانستان همرسانی شد.

این کاربران به نقل از شاهدان عینی گفته‌اند که صبح امروز زمانی که آقای علیپور از خودرو نوع "فلانکوچ/ مینی‌بوس" در ایستگاه سید آباد قلعه قاضی در غرب کابل پایین می‌شد، بازداشت شد.

این کاربران همرسانی کرده‌اند که "به خودروهای دولتی اجازه عبور نداده و به هلی‌کوپترها اجازه نشست نخواهند داد" و همچنین گفته‌اند که حوزه ۱۳ پلیس را نیز محاصره کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها اکنون نیز تجمع اعتراضی مردم در 'جاده شهید مزاری ' در غرب کابل ادامه دارد.

آقای علی‌پور که رهبری یک گروه مسلح را برعهده دارد، از حدود سه سال پیش و در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان هزاره توسط شورشیان مسلح مخالف دولت در میدان‌وردک گروه 'مقاومت مردمی' را از میان هزاره‌های این ولایت تشکیل داد.

Image caption در مسیرهای منتهی به غرب کابل تدابیر شدید امنیتی گرفته شده است

او همچنین در درگیری‌های ولسوالی جاغوری و مالستان ولایت غزنی در مقابل طالبان نیز شرکت داشت.

مقام‌های دولتی این فرمانده مسلح را به دو مورد 'گروگانگیری و آزار و اذیت مسافران' در سال جاری متهم کرده‌اند و حدود دو ماه پیش به دستگیری‌اش اقدام کردند ولی موفق نشدند.

حدود ۴۵ روز قبل نیز دولت در ولایت غور در مرکز افغانستان اقدام به بازداشت این فرمانده "خیزش مردمی" کرد ولی موفق به دستگیری او نشد. در عملیات دستگیری این فرمانده محلی هفت غیرنظامی و چهار پلیس کشته شدند.

نیروهای امنیتی حکومت افغانستان پیش از این نیز با شماری از فرماندهان گروه‌های مسلح محلی برخورد کرده‌اند.

اوایل سال جاری میلادی این نیروها نظام‌الدین قیصاری، فرمانده نیروهای خیزش مردمی و نماینده ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در ولایت فاریاب را به اتهام نقض حقوق بشر دستگیر کرده‌اند که تاکنون در بازداشت است.