'تلفات سنگین غیرنظامیان' در عملیات نظامی دولت در جنوب افغانستان

تلفات غیرنظامیان
Image caption عکس از آرشیو، (اعتراضات مردم در ولایت ننگرهار) پیش از این نیز بارها اعتراضاتی از سوی مردم در واکنش به 'تلفات غیرنظامیان' در عملیات‌های نظامی راه اندازی شده است

مقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان تلفات غیرنظامیان را در یک عملیات نظامی نیروهای دولتی در این ولایت تایید می‌کنند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند امروز چهارشنبه هفتم قوس/آذر به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت شب گذشته عملیات زمینی و هوایی در ولسوالی گرمسیر این ولایت انجام شده است.

او می‌گوید که در نتیجه این عملیات پانزده غیرنظامی نیز کشته و زخمی شدند.

به گفته وی، ممکن آمار تلفات غیرنظامیان بیشتر از این باشد.

آقای زواک گفت که این عملیات از سوی نیروهای ویژه افغان راه اندازی شده بود اما هنوز مشخص نیست عملیات هوایی از سوی نیروهای داخلی انجام شده و یا خارجی‌ها.

به گفته وی، تحقیق در مورد این رویداد جریان دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان نیز در توئیتی ادعا کرده که در این عملیات از یک خانواده ۲۳ نفر به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

هلمند یکی از ولایت‌های ناآرام افغانستان است. حضور طالبان در این ولایت نسبتا گسترده است و به عنوان پایگاه اصلی این گروه به شمار می‌رود.

Image caption هلمند، در جنوب افغانستان از ولایات ناامن این کشور است

تلفات غیرنظامیان در عملیات‌های نظامی همیشه یک از جنجال برانگیزترین مباحث در این کشور بوده است.

به اساس آمار ثبت شده در سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) در ۹ ماه نخست سال میلادی ۲۷۹۸ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵۲۵۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.