تجمع اعتراضی در کابل؛ علی‌پور آزاد شد

AFG VP/FB حق نشر عکس AFG VP/FB
Image caption آقای علی‌پور روز یکشنبه ۴ آذر/قوس بازداشت شده بود

معاون ریاست جمهوری افغانستان با پخش اعلامیه‌ای از رهایی عبدالغنی علی‌پور، از فرماندهان محلی که توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان بازداشت شده بود، خبر داده است.

آقای علی‌پور دیروز (یکشنبه ۴ آذر/قوس) به اتهام "فعالیت‌های غیرقانونی و باج‌گیری" و چند اتهام دیگر بازداشت شده بود و بازداشت او اعتراضات گروه‌هایی از هواداران او را در کابل و چند ولایت دیگر در پی داشت.

اعتراضات به بازداشت او در دو روز گذشته در کابل باعث مسدود شدن برخی خیابان‌ها در این شهر شد و همچنین معترضان با پلیس درگیر شدند که باعث زخمی شدن تعدادی از پلیس و معترضان شد.

بنا بر اعلامیه دفتر معاونت ریاست جمهوری افغانستان "فرمانده علی‌پور" پس از آزادی با شماری از نمایندگان مردم غرب کابل به دیدار محمد سرور دانش، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان رفت و "از او در راستای رهایی خود قدردانی کرد".

در این بیانیه آمده است که آقای دانش از آقای علی‌پور و دیگران خواست:"که شرایط حساس کشور را درک کنند و با حکومت همکار باشند. وی تاکید کرد که همه باید تلاش کنیم تا فاصله‌ها کم شود و اعتماد به وجود آید تا بتوانیم متحدانه در برابر دشمنان خاک و وطن خویش ایستادگی کنیم".

آقای دانش گفته است امیدوار است آقای علی‌پور "در آینده به گونه قانونمند با دولت همکاری داشته باشد و از توانایی‌های وی در راستای دفاع از مردم و وطن استفاده گردد".

فرمانده علی‌پور گفته است:"همواره آماده بوده‌ام و هستم که از مردم و وطن و نظام سیاسی خود دفاع کنم و هرگز مخالف دولت و نظام سیاسی افغانستان نبوده‌ام و نیستم."

او تاکید کرد:"همگان حق دارند مظاهره کنند، ولی هیچکس حق ندارد که به اموال عمومی آسیب برسانند و یا نظم شهر را بر هم بزنند."

حق نشر عکس AFG VP/FB
Image caption آقای دانش (راست) گفته است امیدوار است آقای علی‌پور "در آینده به گونه قانونمند با دولت همکاری داشته باشد و از توانایی‌های وی در راستای دفاع از مردم و وطن استفاده گردد".

گفته شده است که آقای علی‌پور در زمینه اتهامات مطرح شده با مسئولان امنیتی در تماس خواهد بود.

در همین حال بعد از ظهر امروز ( دوشنبه ۵ آذر/قوس) مقام‌های امنیتی کابل در یک نشست خبری با تاکید به در نظر گرفتن دستورالعمل تظاهرات از سوی معترضان، هشدار دادند که "حلقات و افرادی که مردم را به خشونت تشویق می‌کنند، جداً مورد پیگرد قرار می‌گیرند".

راز محمد اوریاخیل رئیس ارکان فرماندهی عمومی نیروهای امنیتی کابل (گارنیزیون کابل) گفت که تجمعات در محلات تعیین شده و بنا بر اطلاع قبلی به نیروهای امنیتی باید برگزار شود و "هیچکس حق ندارد در مسیرهای عمومی راهپیمایی کنند".

آقای اوریا هشدار داد که گروه‌هایی به خصوص گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قصد انجام حملات تروریستی بر اجتماعات را دارند و بنابراین در برگزاری اعتراضات باید با مسئولان امنیتی هماهنگی شود.

پیش از این معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با دعوت معترضان به آرامش  اعلام کرد که جمعی از بزرگان و نمایندگان مردم  با مسئولان مربوطه درباره قضیه "فرمانده علیپور" در حال مذاکره و گفت‌وگو هستند و کوشش بر این است که هرچه زودتر این گفتگوها به نتیجه مطلوبی برسد.

اتهامات علیپور

امروز ریاست امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای افزود که عبدالغنی علی‌پور دیروز در منطقه قلعه قاضی در غرب کابل بازداشت شد.

این نهاد افزوده که "علی‌پور در اوایل سال ۱۳۹۵ گروه مسلح غیر مسئول را با عضویت ۱۵۰ نفر تشکیل داد که به فعالیت‌های غیر قانونی مانند باج‌گیری از زمینداران، تجار و شرکت‌های خصوصی، اخاذی‌های غیرقانونی از اهالی بهسود به بهانه‌های مختلف، مسلح سازی و حمایت افراد و گروه‌های جرمی برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی آزار و اذیت مردم بطور متداوم مشغول بود."

این نهاد افزوده که چندی قبل زمانی این فرمانده ۵ نفر از نیروهای پلیس را با تجهیزات و خودرو شان در ولسوالی حصه اول بهسود به گروگان گرفت.

امنیت ملی افزوده که در ۱۴ میزان/مهر امسال "نیروهای امنیتی علیپور و افرادش را در قریه اسد آباد ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور محاصره کردند ولی علیپور از محل فرار کرد".

Image caption نیروهای پلیس در میدان دهمزنگ

نیروهای ناتو: در بازداشت علیپور نقش نداشتیم

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده‌اند که آنان در بازداشت آقای علیپور معروف به "شمشیر" نقش نداشته است.

شب گذشته (یکشنبه) بعضی از رسانه‌های افغانستان گزارش داده بودند که فرمانده علی‌پور توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شده است.

ناتو در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که نیروهای حمایت قاطع در مسایل داخلی افغانستان درگیر نیست و این نیروها در این قضیه هیج نقشی نداشته است.

آقای علی‌پور روز گذشته (یکشنبه) در غرب کابل بازداشت که این کار با تجمع اعتراضی شماری از ساکنان غرب کابل همراه شد و آنان از ارگ ریاست جمهوری خواستند که "فرمانده علیپور" را آزاد کند.

تظاهرات هواداران آقای علی‌پور دیروز با خشونت‌هایی نیز همراه بود، پلیس کابل برای متفرق کردن معترضان دست به تیراندازی هوایی زد و در این تیراندازی‌ها تعدادی از معترضان زخمی شدند.

معترضان نیز دست به خشونت زده و یک پاسگاه پلیس را در منطقه پل سوخته آتش زدند و براثر درگیری معترضان و پلیس شماری از نیروهای پلیس نیز زخمی شدند.

حق نشر عکس Social media
Image caption آقای علیپور "فرمانده نیروهای خیزش مردمی است."