انفجار و حمله مسلحانه در برابر یک شرکت امنیتی خارجی در کابل

صحنه انفجار در کابل حق نشر عکس Social Media
Image caption این تصویر از ستون دود ناشی از انفجار شرق کابل، در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود

انفجار یک خودرو بمبگذاری شده، منطقه وسیعی از شرق شهر کابل را لرزاند. به گزارش خبرگزاری‎ها، این انفجار شامگاه چهارشنبه ۲۸ نوامبر در ناحیه نهم پایتخت روی داد و پس از آن، صدای تیراندازی شنیده شد.

وزارت صحت افغانستان می‌گوید دست کم ۱۱ نفر در این انفجار و تیراندازی زخمی شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند محل انفجار، مقر یک پیمانکار بریتانیایی آموزش نیروهای امنیتی افغانستان بوده که با دفتر کمیسیون انتخابات و فرودگاه کابل، فاصله زیادی ندارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های دولتی گزارش داده که یک خودرو بمبگذاری شده در نزدیک این مرکز آموزشی در جاده کابل - جلال‌آباد منفجر شده است. یک سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت بلافاصله پس از انفجار، گروهی از مردان مسلح به مقر شرکت امنیتی بریتانیایی حمله‌ور شدند. درگیری و تیراندازی برای ساعاتی ادامه داشته است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ( AFP) تایید کرد که هدف حمله، مقر شرکت بریتانیایی G4S بوده است. شرکت G4S هم در حساب توییترش، وقوع حمله و ادامه تیراندازی‌ها را تایید کرده است.

عکس‌هایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، برخاستن یک ستون دود غلیظ در دور دست را نشان می‌دهد.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است. سخنگوی طالبان ادعا کرد این حمله تلفات سنگینی داشته و به تلافی کشته شدن "غیرنظامیان" در حمله هوایی نیروهای افغان و ناتو در ولایت هلمند انجام شده است.

مقام‌های محلی در هلمند گفته‌اند که در حمله هوایی سه‌شنبه شب به طالبان در ولسوالی گرمسیر، دست کم ۱۵غیرنظامی کشته شدند.

انفجار و حمله در کابل چند ساعت پس از آن روی داد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس ژنو، از طرح جدیدش برای صلح با طالبان رونمایی کرد.