یوناما: ده کودک و هشت زن در میان کشته‌شدگان حمله هوایی هلمند

Image caption بر بنیاد گزارش یوناما، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۴۹ مورد تلفات به غیر نظامیان وارد شده و کودکان ۵۵ درصد آن را تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در حمله هوایی شب‎هنگام سه‌شنبه هفتم قوس/آذر در ولایت جنوبی هلمند ۲۳ فرد ملکی (غیرنظامی) کشته و سه کودک زخمی شده‌اند.

در اعلامیه‌ یوناما یا نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گفته شده که بیشتر قربانیان این حمله در ولسوالی (شهرستان) گرمسیر هلمند زنان و کودکان بودند. ده کودک و هشت زن در میان کشته‌شده‌ها هستند.

پیش از این مقام‌های محلی در هلمند آمار دقیقی از این حمله ندادند اما یک منبع به بی‌بی‌سی گفته بود ۱۸ نفر کشته شده‌اند.

'تلفات سنگین غیرنظامیان' در عملیات نظامی دولت در جنوب افغانستان

سازمان ملل: نخستین بار تلفات غیرنظامیان ننگرهار بیشتر از کابل شده

عمر زواک، سخن‌گوی والی هلمند گفت که مشخص نیست حمله هوایی از سوی قوای هوایی افغانستان صورت گرفته یا نیروهای خارجی.

یوناما می‌گوید این عملیات را نیروهای افغان و بین‌المللی مشترکا علیه طالبان راه‌اندازی کردند اما حمله هوایی از سوی نیروهای بین‌المللی انجام شده.

به گفته سازمان ملل، همزمان با این حمله، درگیری دیگری میان طالبان و نیروهای دولتی در ولسوالی (شهرستان) نادعلی هلمند رخ داده بود که با انفجارهایی نیز همراه بود.

Image caption در یک حمله دیگر در ولسوالی/شهرستان نادعلی هلمند دو فرد ملکی کشته و به شمول ده کودک، ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

در این رویداد نیز سه خانه هدف قرار گرفته که در پی آن دو فرد ملکی کشته و به شمول ده کودک ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

طالبان که مسئولیت حمله اخیر به کمپانی خارجی G۴S را در کابل به عهده گرفت، اعلام کرد که این حمله را در واکنش به تلفات ملکی در عملیات‌های نیروهای دولتی و خارجی در سه ولایت، از جمله هلمند انجام داده ‎‌است.

بیش از هزار کودک در میان قربانیان غیرنظامی افغان در ۲۰۱۸

ثبت بالاترین تلفات غیرنظامی افغانستان در هشت سال گذشته

سازمان ملل متحد قبلا در گزارش ۹ ماهه‌اش میزان تلفات ملکی در حمله‌های هوایی را در سال ۲۰۱۸ در افغانستان شدیدتر از سال گذشته عنوان کرد.

بر بنیاد گزارش یوناما، در این مدت ۶۴۹ مورد تلفات به غیر نظامیان در نتیجه حملات هوایی وارد شده و کودکان ۵۵ درصد آن را تشکیل می‌دهند. تلفات کلی غیر نظامیان در این ۹ ماه ۲۷۹۸ کشته و ۵۲۵۲ زخمی بوده‌ است.