فرمانده محلی افغان پس از سی ساعت محاصره بازداشت شد

فرمانده حق نشر عکس Takhar police/facebook
Image caption نفر سوم از راست، فرمانده نوید. تصویری که از فرماندهی پلیس تخار پس از بازداشت فرمانده نوید منتشر شده است

مقام‌های امنیتی ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان تایید می‌کنند که نوید خان‌آبادی، فرمانده خیزش مردمی مشهور به "نویدک" پس از سی ساعت محاصره به نیروهای امنیتی تسلیم شده است.

نظام الدین غوری، مسئول امنیت فرماندهی پلیس تخار به بی‌بی‌سی گفت که آقای خان‌آبادی پس از مقاومتی کوتاه با شش نفر از افراد مسلحش تسلیم شد.

به گفته او، در این عملیات بازداشت یک پلیس زخمی شده است.

این عملیات حوالی ساعت دوازده شب گذشته آغاز شد. ساعتی بعد تصاویری از فرمانده نوید در فرماندهی پلیس تخار "در حال چای خوردن" در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

او برای سی ساعت در یکی از شفاخانه‌های شهر تالقان، مرکز ولایت تخار محاصره بود.

گفته می‌شود که او پس از یک درگیری با نیروهای امنیتی در ولسوالی خان آباد ولایت قندوز، یکی از افراد زخمی‌اش را به شفاخانه انتقال داده بود که توسط نیروهای امنیتی در شهر محاصره شد.

شهروندان می‌گویند محاصره او در شهر تالقان زندگی را مختل کرده بود. حامیان او نیز روز گذشته راه تخار _قندوز را به روی ترافیک بسته بودند.

پیش از این آقای خان‌آبادی در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، گفته بود که "نیروهای امنیتی هرگز نمی‌توانند او را بازداشت کنند." او خود را یکی از مبارزان اصلی در مقابل طالبان می‌خواند.

Image caption تخار در شمال‌شرق افغانستان از ولایات نسبتا ناآرام افغانستان است

فرمانده نوید کیست؟

یکی از مقام‌ها در ولسوالی خان آباد ولایت قندوز می‌گوید که فرمانده نوید در گذشته یک راننده بود و پس از شکل گیری خیزش‌های مردمی به یک فرمانده پرقدرت در ولسوالی خان آباد تبدیل شد. گفته می‌شود که او ۱۵۰ شبه نظامی را رهبری می‌کند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، شکایت‌های زیادی از این فرد در وزارت داخله/کشور و حتی شورای امنیت ثبت شده است.

پیش از نیز نیروهای امنیتی چندین بار برای بازداشت فرمانده نوید تلاش کرده بودند که موفق نشده بودند.

حق نشر عکس Nezamuddin qaisari/facebook
Image caption آقای قیصاری (راست) نماینده ویژه ژنرال دوستم در ولایت فاریاب بود

خیزش مردمی در افغانستان

در برخی مناطق افغانستان شماری از گروه‌های مسلح محلی شکل گرفته که به گروه‌های "خیزش مردمی" موسوم‌اند و گفته می‌شود در برابر شورشیان مسلح می‌جنگند. در حالی‌که دولت افغانستان برخی از فرماندهان این گروه‌ها را به نقض حقوق بشر و اذیت و آزار مردم متهم می‌کنند، شماری اما بر تاثیر آن‌ها در مبارزه با شورشگری تاکید می‌کنند.

نیروهای امنیتی حکومت افغانستان پیش از این نیز با شماری از فرماندهان گروه‌های مسلح محلی برخورد کرده‌اند. اوایل سال جاری میلادی این نیروها نظام‌الدین قیصاری، فرمانده نیروهای خیزش مردمی و نماینده ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در ولایت فاریاب را به اتهام نقض حقوق بشر دستگیر کرده‌اند که تاکنون در بازداشت است.

هفته پیش، نیروهای امنیت ملی، عبدالغنی علیپور، فرمانده خیزش مردمی در ولایت میدان وردگ را در کابل بازداشت کردند که پس از اعتراضات هوادارانش، او را با ضمانت و گرفتن یک تعهدنامه رها کرد.

حق نشر عکس Latif Azimi
Image caption فرمانده علیپور با قید ضمانت از بازداشت آزاد شد