وزیر دفاع آمریکا: مصالحه با طالبان به معنای خروج ما از افغانستان نیست

متیس حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفته کشورش برای پایان بخشیدن به جنگ افغانستان تمرکز کرده اما این به معنای خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور در حال حاضر نیست.

سخنان او در وبسایت وزارت دفاع آمریکا منتشر شده که می‌گوید: "طالبان به درستی نشان دادند که به زندگی افغان‌ها بهایی قایل نیستند، آنها نمی‌توانند در انتخابات برنده شوند، به همین دلیل سعی می‌کنند ترس و وحشت ایجاد کنند."

اظهارات آقای متیس در زمانی بیان شده که چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، از ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان حمایت کرد.

استقرار نیروهای این کشور در افغانستان وارد هجدهمین سال شد.

در حال حاضر در حدود ۱۶ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که زمینه فعالیت شان آموزش دهی به نیروهای افغان و نیز مقابله با تروریسم است.

در هفته گذشته چهار سرباز آمریکایی در این کشور جان باختند و آمار کشته شدگان آمریکایی از آغاز سال تا به حال به ۱۳ نفر رسیده است.

آمریکا که رهبری نیروهای ائتلاف ضد تروریسم در افغانستان را از سال ۲۰۰۱ تا کنون برعهده دارد، در نزدیک به ۱۸ سال حضور نظامی در افغانستان ۲۴۰۰ نظامی خود را در جنگ این کشور از دست داده است.

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید در اهمیت حضور این نیروها در منطقه شک ندارد.

او گفت: "اگر ما افغانستان را ترک کنیم، با وجود ۲۰ گروه خیلی خطرناک جهان که در این منطقه جمع شده‌اند، می‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد؛ هدف حمله آنها واقع خواهیم شد."

او از تصمیم سال گذشته آقای ترامپ در زمینه افزایش تعداد نیرو در افغانستان استقبال کرد و گفت برای نخستین بار در ۱۷ سال، سازمان ملل به این باور دست یافته که ما به صلح امیدواریم.

آقای متیس همچنین گفت که وزارت دفاع تمام کوشش خود را در جهت راه حل سیاسی و دست یافتن به توافق صلحی صرف خواهد کرد که پیامد آن واقع‌بینانه ترین راه برای پایان دادن به ستیزه‌جویی‌ها در افغانستان باشد.

او در عین حال از موضع طالبان در قبال چنان مصالحه‌ای انتقاد کرد و گفت تلاش‌ برای دست یابی به صلح تنها و تنها از سوی آمریکا صورت نمی‌گیرد بلکه کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد نیز در آن دخیل خواهند بود.