کمیسیون انتخابات: تصمیم ابطال آرای کابل 'سیاسی و بی‌اساس' است

کمیسیون انتخابات افغانستان حق نشر عکس IECA

پس از اینکه کمیسیون شکایت‌های‌ انتخاباتی افغانستان، آرای انتخابات پارلمانی کابل را باطل اعلام کرد، کمیسیون انتخابات این تصمیم را قابل قبول نخوانده و گفته است که بررسی شکایت‌های انتخاباتی "سیاسی، احساساتی عجولانه و بدون اسناد" می‌باشد.

کمیسیون انتخابات همچنین گفته است که این نهاد به کار عادی‌اش در جمع‌‌آوری آرا ادامه می‌دهد و در آینده نزدیک نتایج انتخابات کابل را اعلام خواهد کرد.

این نهاد که مدیریت انتخابات را برعهده دارد، تاکنون نتایج ابتدایی ۲۰ ولایت را با تاخیر اعلام کرده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان امروز (پنجشنبه، ۱۵ قوس/آذر) انتخابات پارلمانی برگزار شده در ولایت کابل را به دلیل آنچه که تقلب‌ها و جرایم انتخاباتی گسترده خوانده شده، باطل اعلام کرده است.

کمیسیون انتخابات در حالی نتیجه بررسی کمیسیون شکایت‌های انتخابات را بی‌اساس می‌خواند، که کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی مدعی است تصمیم برای باطل کردن آرای کابل بر اساس ۲۴ دلیل حقوقی و پس از ارزیابی و بررسی‌های دقیق گرفته شده است.

گزارش‌های نهادهای ذیدخل در انتخابات از مشکلات این روند در کابل، اظهارات شماری از متهمان در تقلب‌ها، مشکلات در بررسی و شمارش مجدد آرا در کابل، مشکلات در استفاده از سیستم بیومتریک، ثبت نزدیک به ۳ هزار شکایت در کابل و منتشر نشدن فهرست رای دهندگان از مهمترین این دلایل بود.

حق نشر عکس .
Image caption پرونده‌هایی که از شکایت‌های ثبت شده از انتخابات کابل ترتیب شده است

علیرضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در نشست خبری گفت که مشکلات جدی در انتخابات کابل وجود داشته که "عمومیت، سری و عادلانه بودن" انتخابات را خدشه‌دار ساخته است.

به اساس قانون انتخابات افغانستان فیصله کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان در بخش رسیدگی به شکایت‌ها نهایی است.

پیشتر از این کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی آرای بیومتریک نشده را باطل اعلام کرده بود اما بعدتر با تفاهم با کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد فقط شماری از این آرا باطل خواهد شد.

برای رای دادن در انتخابات پارلمانی ولایت کابل بیش از ۱.۶ میلیون نفر ثبت نام کرده بودند. مشخص نیست که چه شمار از این افراد در روز انتخابات رای دادند. در این ولایت ۸۰۴ نفر برای به دست آوردن ۳۳ کرسی با هم رقابت می‌کردند.

موضوعات مرتبط