اتحادیه اروپا خواهان جستجوی راه‌حل برای مسئله 'ابطال آرای انتخاباتی کابل' شد

انتخابات پارلمانی در کابل حق نشر عکس Getty Images

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان از کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور خواسته است که درباره مسئله "ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل" از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به یک راه‌حل مشترک برسند.

این کمیسیون دیروز (پنجشنبه ۱۵ قوس/ آذر) انتخابات پارلمانی برگزار شده در ولایت کابل را به دلیل "تقلب‌ها و جرائم انتخاباتی گسترده" باطل اعلام کرد.

بلافاصله ساعاتی بعد، کمیسیون مستقل انتخابات واکنش نشان داد، تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را رد کرد و گفت که تصمیم این کمیسیون "سیاسی، احساساتی، عجولانه و بدون اسناد کافی" است.

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به جنجال بین دو کمیسیون انتخاباتی افغانستان گفت که اتحادیه اروپا روند انتخابات دراین کشور را از نزدیک پی‌گیری می‌کند.

آقای مایدون گفت دو کمیسیون انتخاباتی افغانستان باید بر اساس قانون و گفت‌وگو به یک "توافقنامه راه حل" دست یابند. او افزود که به آرای شماری زیادی از شهروندان کابل که با وجود خطرات زیاد رای دادند، باید احترام گذاشته شود.

به گفته پیری مایدون در حال حاضر باید به دو کمیسیون انتخاباتی فرصت داده شود تا گفت‌وگو کنند و بر اساس قانون راه حلی ارائه دهند.

آقای مایدون افزود:" اگر دو کمیسیون به توافقی نرسند و نتوانند راه حلی پیدا کنند، بر اساس قانون، رای‌گیری دوباره صورت بگیرد. اما باید در نظر داشته باشیم که در برابر این رای‌گیری دوباره، مطمئنا چالش‌های مشخصی وجود دارد."


علی حسینی

بی‌بی‌سی

به نظر می‌رسد اگر کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان بر موضع فعلی‌شان اصرار ورزند، انتخابات پارلمانی با چالش جدی روبه‌رو خواهد شد. به‌ویژه اینکه گفته شده قرار است در دست‌کم سه ولایت دیگر هم آراء انتخابات پارلمانی باطل شود.

در حالی‌که هر دو کمیسیون انتخاباتی خود را بر حق می‌دانند و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، آرای کابل را باطل اعلام کرده است، سه راه احتمالی، پیش‌روی انتخابات پارلمانی کابل وجود دارد. یک؛ کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از موضع فعلی‌اش عقب نشینی کند.

این امر در حال حاضر خیلی بعید به نظر می‌رسد، به‌ویژه اینکه کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته است که بر اساس ۲۴ دلیل حقوقی انتخابات کابل را باطل اعلام کرده است.

دو؛ برخورد احتمالی دیگر با وضعیت فعلی انتخابات پارلمانی در کابل این است که کمیسیون مستقل انتخابات ابطال آرا را بپذیرد و انتخابات را دوباره برگزار کند. این موضوع هم بعید به نظر می‌رسد که با توجه به وضعیت کنونی عملی شود.

این کمیسیون توانایی برگزاری این انتخابات در مدت یک هفته که قانون مشخص کرده است، را ندارد. هم از نظر عملیاتی و امنیتی و هم از نظر تامین بودجه این امر بسیار ناممکن دیده می‌شود.

از طرفی هم نباید فراموش کرد که باجود چالش‌های امنیتی، میزان پایین مشارکت در انتخابات دوباره، خود چالش دیگری است. موضوع مهم دیگر این است که اگر فرض بر این باشد که انتخابات دوباره برگزار شود، چه تضمینی وجود دارد که این انتخابات به سرنوشت انتخابات قبلی دچار نشود؟

در حالیکه کمیسیون انتخابات به "ناتوانی در برگزاری انتخابات قابل قبول" متهم است، آیا در مدت کوتاهی این کمیسیون قادر است که مشکلات انتخابات قبل را رفع سازد؟

در نهایت، به نظر می‌رسد دو کمیسیون انتخاباتی چاره‌ای ندارند جز اینکه با هم به گفت‌وگو بنشینند و راه حل میانه‌ای را پیدا کنند که به قول معروف "نه سیخ بسوزد و نه کباب".

این امر همانگونه که نهادهای ناظر انتخاباتی مطرح می‌کنند، باید بر اساس سره و ناسره‌سازی رای‌ها صورت بگیرد.


Image caption کمیسیون شکایات، انتخابات پارلمانی برگزار شده در ولایت کابل را به دلیل "تقلب‌ها و جرائم انتخاباتی گسترده" باطل اعلام کرد

انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت کابل به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شده بود. شکایات زیادی از بی‌نظمی‌ها و مدیریت ضعیف در این انتخابات وجود داشت.

امروز (جمعه ۱۶ قوس/ آذر) 'اتحادیه نهادهای ناظر برای تامین شفافیت انتخابات ' اعلام کرد که برای بیرون‌رفت از "بن‌بست" فعلی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در تصمیم خود تجدید نظر کند.

این اتحادیه، متشکل از هفت نهاد نظارت از انتخابات از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی خواسته است که در ابتدا آرای مراکز انتخاباتی را که در آنجا "آثار و علائم تقلب" بارز است، باطل سازد، سپس کیفیت آرای مراکز دیگر سنجیده شود.

این اتحادیه به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی پیشنهاد کرده است که اگر مشخص شود که در اکثر مراکز و محلات رایدهی انتخابات به‌گونه عادلانه برگزار نشده است، در این صورت، انتخابات پارلمانی کابل باطل اعلام شود.

Image caption کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را "سیاسی، احساساتی، عجولانه و بدون اسناد کافی" خوانده است