کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی: تصمیم ابطال آرای کابل بازنگری می‌شود

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان
Image caption کمیسیون شکایات، انتخابات پارلمانی برگزار شده در ولایت کابل را به دلیل "تقلب‌ها و جرائم انتخاباتی گسترده" باطل اعلام کرد

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان پذیرفته است در صورتی‌که کمیسیون مستقل انتخابات آرای بیومتریک شده و سایر اسنادی را که تامین‌کننده شفافیت انتخابات باشد، در اختیار این کمیسیون قرار دهد، در تصمیم تازه‌اش مبنی بر ابطال انتخابات پارلمانی کابل تجدید نظر کند.

این کمیسیون دیروز (پنج‌شنبه ۱۵ قوس/ آذر) انتخابات پارلمانی برگزار شده در ولایت کابل را به‌دلیل "تقلب‌ها و جرائم انتخاباتی گسترده" باطل اعلام کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات اما در واکنش به این موضوع، تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را رد کرد و گفت که تصمیم این کمیسیون "سیاسی، احساساتی، عجولانه و بدون اسناد کافی" است.

این موضع‌گیری‌ها "بن‌بستی" را در برابر انتخابات پارلمانی در ولایت کابل ایجاد کرد که در نهایت منجر شد امروز اعضای دو کمیسیون با حضور سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری دیگر از نهادهای نظارت از قانون در چهار مورد برای حل مسئله انتخابات پارلمانی در کابل به توافق برسند.

در بند اول این توافق‌نامه آمده است که کمیسیون مستقل انتخابات تعداد آرای بیومتریک شده و سایر اسناد مورد نیاز را هر چه زودتر به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارائه دهد.

علی‌رضا روحانی، عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که این اسناد باید تامین‌کننده شفافیت پروسه انتخابات از جمله مرحله بازشماری آرا باشد.

در بند دوم توافق‌نامه دو کمیسیون آمده است که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با رعایت بند اول این توافق‌نامه درباره تصمیم ابطال آرا انتخابات پارلمانی در کابل تجدید نظر خواهد کرد.

پیش ازاین، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان از کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور خواسته بود که درباره مسئله "ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل" از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به یک راه‌حل مشترک برسند.

پیری مایدون، گفته بود که دو کمیسیون انتخاباتی باید بر اساس قانون و گفت‌وگو به یک "توافقنامه راه حل" دست یابند. او افزود که به آرای شماری زیادی از شهروندان کابل که با وجود خطرات زیاد رای دادند، باید احترام گذاشته شود.

امروز (جمعه ۱۶ قوس/ آذر) 'اتحادیه نهادهای ناظر برای تامین شفافیت انتخابات ' هم اعلام کرد که برای بیرون‌رفت از "بن‌بست" فعلی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در تصمیم خود تجدید نظر کند.

این اتحادیه، متشکل از هفت نهاد نظارت از انتخابات از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی خواسته بود که در ابتدا آرای مراکز انتخاباتی را که در آنجا "آثار و علائم تقلب" بارز است، باطل سازد، سپس کیفیت آرای مراکز دیگر سنجیده شود.

این اتحادیه به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی پیشنهاد کرده بود که اگر مشخص شود که در اکثر مراکز و محلات رای‌دهی انتخابات به‌گونه عادلانه برگزار نشده است، در این صورت، انتخابات پارلمانی کابل باطل اعلام شود.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت کابل به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شده بود. شکایات زیادی از بی‌نظمی‌ها و مدیریت ضعیف در این انتخابات وجود داشت.