آموزش و قضا 'فاسدترین' نهادهای افغانستان؛ اشرف غنی: ریشه فساد خشکانیده شود

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption غنی:اراده من و حکومت این است که ریشه‌های فساد خشکانیده شود. این حرکت دوام خواهد داشت.

دیدبان شفافیت افغانستان اعلام کرده که نظرخواهی از مردم این کشور نشان داده که دادگاه‌ها، معارف (آموزش و پرورش) و دادستانی کل در صدر "فاسدترین" اداره‌های افغانستان قرار دارند.

در این گزارش آمده که ۱۴ درصد از مصاحبه‌شوندگان معتقدند که دادگاه‌ها فاسد ترین نهادی افغانستان هستند، ۱۰ درصد نیز وزارت معارف را فاسدترین نهاد دانسته و ۹ درصد نیز معتقدند که دادستانی از فاسدترین اداره‌های افغانستان است.

براساس این گزارش یک چهارم افغان‌ها معتقد هستند که فساد در بعضی از نهادهای اداری افغانستان کاهش یافته است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تجلیل از روز بین‌المللی مبارزه با فساد اداری که امروز (یکشنبه ۱۸ قوس/آذر) در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: "اراده من و حکومت این است که ریشه‌های فساد خشکانیده شود. این حرکت دوام خواهد داشت، این تنها وظیفه رئیس جمهور و حکومت نیست، در اینجا نقش مردم، رسانه‌ها، جامعه مدنی و علما و همه اقشار مهم است."

آقای غنی گفت که برای ایجاد اصلاحات در ساختار حکومت ضرورت است؛ تا باورمندی به این کار وجود داشته باشد، طرح مشخصی با توجه به تحلیل واضح مشکلات تدوین شود، اهداف مشخص باشد، نقشه راه تدوین شود، اراده برای اصلاحات ضروری است، راهکار واضح برای آن وجود داشته باشد و مبنتی بر نتایج باشد تا مردم به آن اعتماد کند.

او گفت که هزینه فساد در افغانستان را فرزندان غریب این کشور می‌پردازند و تاکید کرد که اصلاحات زیادی در سیستم قضا، دادستانی و کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان ایجاد شده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption غنی گفت: "یگانه راه از بین بردن فساد در کشور است و در غیر آن باید به عقب برگردیم."

آقای غنی اظهار داشت که هزاران پرونده که سال‌ها به آن رسیدگی نشده بود در چند سال اخیر در دادگاه‌های افغانستان به آن رسیدگی شده است. او تاکید کرد مردم اکنون برای رسیدگی به پرونده‌ها بیشتر از سه ماه منتظر نمی‌مانند.

این درحالی است که براساس شماری از گزارش‌ها مردم افغانستان به دلیل وجود فساد و عدم رسیدگی درست و به موقع به دعواها، برای حل مشکل شان به طالبان نیز مراجعه کرده‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به اینکه بعد ازسال ۲۰۰۱ میلیاردها دلار به افغانستان سرازیر شد، گفت با مصرف این پول‌ها تغییرات زیادی ایجاد نشد به این دلیل که حکومت افغانستان این پول‌ها را مدیریت نتوانستند.

او گفت که یگانه راه پیشرفت برای افغانستان "از بین بردن فساد در کشور است و در غیر آن، باید به عقب برگردیم."

دیدبان شفافیت افزوده که ارزیابی آنان براساس مصاحبه با بیش از ۸۰۰۰ نفر در ۳۴ ولایت و ۱۴۰ ولسوالی تدوین شده که هدف آن "سنجش حجم کلی فساد در کشور و تشخیص فاسدترین و پاکترین نهادهای دولتی" است.

حق نشر عکس Integrity Watch Afghanistan
Image caption دیدبان شفافیت افزوده که ارزیابی آنان براساس مصاحبه با بیش از ۸۰۰۰ نفر در ۳۴ ولایت و ۱۴۰ ولسوالی تدوین شده است.

دیدبان شفافیت افغانستان در گزارش تازه خود نوشته که ۶۱ درصد از مردم افغانستان از وضعیت کنونی کشور رضایت دارند در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۶ تنها به ۵۴ درصد می‌رسید.

این نهاد افزوده که نبود امنیت به نگرانی اصلی مردم افغانستان تبدیل شده و پس از آن فساد و بیکاری نگرانی عمده به حساب می‌آید.

یافته‌های دیدبان شفافیت افغانستان نشان داده که میزان فساد نسبت به ارزیابی قبلی از ۴۷ درصد در سال 2016 به ۳۳ درصد کاهش یافته ولی این کاهش به معنی از میان رفتن فساد در افغانستان نیست.

در این گزارش آمده که فساد گسترده و کارا نبودن استراتژی‌های بلند مدت حکومتداری در افغانستان مشکلات عمده از نظر شهروندان این کشور به حساب می‌آیند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'میزان رشوه در افغانستان از بودجه دولت بالاتر است'