وزارت داخله افغانستان: معاون وزیر مالیه طالبان هنگام خروج از کشور دستگیر شد

افغانستان حق نشر عکس MOI/af
Image caption عکس‌های عبدالجلیل حقانی(سمت راست) و نور الله را وزارت داخله با پوشاندن چهره‌ شان منتشر کرده است

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که دو عضو گروه طالبان را در فرودگاه کابل و نقطه مرزی اسپین بولدک در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بازداشت کرده است. نام این دو در فهرست تحریم‌های سازمان ملل است.

براساس این خبرنامه یکی از این دو نفر دیروز دوشنبه (۱۹ قوس/آذر) در مرز اسپین بولدک ولایت قندهار بازداشت شدند.

به گفته وزارت داخله فرد بازداشت شده در اسپین بولدک، معاون وزارت مالیه/ دارایی حکومت طالبان بوده است.

وزارت کشور افغانستان هویت این فرد را عبدالجلیل حقانی اعلام کرده و گفته است که اینترپل - پلیس بین‌الملل - او را شناسایی کرده است.

در خبرنامه وزارت کشور افغانستان آمده که عبدالجلیل حقانی "با جعل هویت و پاسپورت جعلی به اسم ولی محمد" در نظر داشت از مرز اسپین بولدک به کشور پاکستان سفر کند.

افغانستان: نام رهبر طالبان وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل می‌شود

ماموران پلیس افغانستان فرد دوم را در فرودگاه بین المللی حامدکرزی در کابل شناسایی و بازداشت کرده‌اند.

وزارت داخله افغانستان هویت این فرد را نورالله، باشنده ولایت زابل در جنوب افغانستان اعلام کرده و گفته است که او نیز در فهرست تحریم‌های سازمان ملل بوده‌ است.

حکومت افغانستان معتقد است که یکی از راه‌های کاهش فعالیت طالبان و وارد کردن فشار بر این گروه، خشکاندن منابع مالی آنان است که از طریق تحریم‌های بین‌المللی مقدور است.

افغانستان بارها از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خواسته است گروه طالبان را "گروه تروریستی" تعریف کند و ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر، و دیگر اعضای رهبری این گروه را در فهرست تحریم شدگان سازمان ملل قرار دهد.

حکومت افغانستان از یک سال پیش تاکنون برای درج نام رهبران و برخی از اعضای ارشد این گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل تلاش کرده است.

آمریکا شمار زیادی از اعضای گروه طالبان و شبکه حقانی را مشمول تحریم‌های این کشور قرار داده است.

در تازه ترین مورد آمریکا و متحدان عرب این کشور ۹ نفر از جمله ۲ شهروند ایران را که گفته شده افسر نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هستند به اتهام ارتباط با گروه طالبان افغانستان تحریم کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی تحریم شدگان را محمد ابراهیم اوحدی (جلال واحدی) و اسماعیل رضوی اعلام کرده و گفته است که این دو نفر از افسران نیروی قدس مستقر در بیرجند بوده و در تجهیز نظامی و حمایت لجستیکی، مالی و اطلاعاتی از طالبان نقش داشته‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سپاه پاسداران چه ارتباطی می‌تواند با طالبان افغانستان داشته باشد؟