رویترز: هدف‌گیری فرماندهان میدانی طالبان افغانستان افزایش می‌یابد

گروه‌ طالبان در ماه‌های اخیر حملات‌شان را به بخش‌های مختلف افغانستان گسترش داده‌اند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌ طالبان در ماه‌های اخیر حملات‌شان را به بخش‌های مختلف افغانستان گسترش داده‌اند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقام‌های امنیتی در افغانستان از افزایش هدف‌گیری فرماندهان میدانی طالبان که مانع مذاکرات صلح در این کشور هستند، گزارش داده است.

یک مقام ارشد دولت افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته است: فرماندهان طالبان که در میدان نبرد هستند بزرگترین مانع برای تلاش‌های صلح هستند زیرا آنها بر این باورند که از نظر نظامی در حال پیروز شدن هستند.

بر پایه این گزارش، نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکایی طرحی را برای از بین بردن این فرماندهان طراحی کرده‌اند تا راه برای مذاکرات صلح هموار شود.

در دو هفته گذشته سه والی نام‌نهاد طالبان در ولایت‌های هلمند، غور و پکتیکا توسط نیروهای هوایی افغانستان و آمریکایی کشته شدند.

سرهنگ دیوید باتلر، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان اما می‌گوید: "انتظار نداریم که مرگ این رهبران تعیین کننده باشد؛ متأسفانه این جنگ تا زمانی ادامه خواهد داشت که طالبان تصمیم بگیرند به آن پایان دهند. تنها راه حل دوامدار، رسیدن به توافق سیاسی خواهد بود".

گروه‌ طالبان در ماه‌های اخیر حملات‌شان را به بخش‌های مختلف افغانستان گسترش داده‌اند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آمریکا برای اولین‌بار می‌گوید نمی‌شود طالبان را شکست داد

تشدید جنگ در حین تلاش‌ها برای صلح

گفت‌وگوهای رسمی بین مقام‌های آمریکایی و نمایندگان طالبان وارد مرحله بی‌پیشینه‌ای شده است. در چند ماه اخیر، نماینده ویژه این کشور برای مذاکرات صلح در افغانستان تاکنون سه بار به کشورهای منطقه سفر کرده است.

زلمی خلیلزاد که بیش از دو ماه پیش از سوی دولت دونالد ترامپ برای پیش‌برد گفت‌وگوها با طالبان توظیف شد، در حال حاضر هم سرگرم یک سفر هیجده روزه در منطقه است. او به پاکستان، افغانستان، روسیه و ازبکستان سفر کرده است و قرار است که به بلجیم، قطر و امارات متحده عربی هم سفر کند.

منابع موثق طالبان اخیرا به بی‌بی‌سی گفتند که هیئت مذاکره‌کننده این گروه و مقام‌های آمریکایی به توافق در خصوص رهایی هزاران زندانی طالبان در زندان‌های دولت افغانستان نزدیک شده‌اند. یکی از این منابع گفته است که این اقدام با هدف اعتمادسازی انجام می‌شود.

از سوی دیگر، شورای امنیت ملی افغانستان دو روز پیش تشکیلات شورای عالی مشورتی صلح را اعلام کرد. در اعلامیه این شورا آمده است که شورای مشورتی روند صلح و گروه مذاکره‌کننده افغانستان، بر اساس فرمان رئیس‌جمهوری این کشور تشکیل شده است.

در فهرست اعضای این شورای ۳۱ نفره، افراد دولتی و غیر دولتی حضور دارند. هفده عضو این شورا چهره‌های جهادی و اعضای دولت قبلی افغانستان هستند.