افسر نیروهای ویژه آمریکا هشت سال بعد از کشتن یک شهروند افغان محاکمه می‌شود

. حق نشر عکس MANPREET ROMANA, Gitty Image
Image caption نیروهای ویژه آمریکایی در حال جستجوی خانه به خانه در ولایت هلمند افغانستان

یک سخنگوی ارتش آمریکا پنج‍شنبه (۲۲ قوس/آذر) در بیانیه‌ای گفت که یک افسر نیروهای ویژه آمریکا رسما به کشتن یک غیرنظامی افغان در زمان ماموریتش در سال ۲۰۱۰ متهم شده است.

سرهنگ لورن بایمر، سخنگوی نیروهای ویژه آمریکا گفت "فرمانده مستقیم سرگرد متیو گلستین تصریح کرده که شواهد کافی وجود دارد تا او رسما متهم شناخته شود. سرگرد گلستین به قتل یک مرد افغان در جریان ماموریتش در افغانستان متهم است."

گزارش شده که آقای گلستین دیروز این ادعانامه را خوانده و پذیرفته است.

براساس اسناد ارتش آمریکا که در اختیار شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا قرار گرفته، متیو گلستین، سرگرد (جگرن) نیروهای ویژه آمریکا به قتل عمد یک شهروند افغانستان اعتراف کرده و گفته به ظن این که این مرد افغان بمب‌گذار طالبان است به او شلیک کرده است. او متهم شده که مردی افغان به نام رسول را در ۲ فوریه ۲۰۱۰ در نزدیکی پایگاه آمریکا در شهرستان/ولسوالی مارجه ولایت هلمند افغانستان کشته است.

براساس این اسناد سرگرد گلستین در یک مصاحبه راستی‌آزمایی برای استخدام در سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) به کشتن این مرد اعتراف کرده بود که این موضوع در سال ۲۰۱۱ به بخش تحقیقات جنایی نیروهای مسلح آمریکا ارجاع شد.

ان‌بی‌سی گزارش داده که متیو گلستین یکبار دیگر هم در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز در سال ۲۰۱۶ به این قتل اعتراف کرد بود.

مقامات ارتش آمریکا تصریح کرده‌اند که در آوریل ۲۰۱۴ نیز از سرگرد گلستین توضیح رسمی خواسته شده بود اما به دلیل نبود شواهد کافی محکوم نشد. با این حال جان مک هاگ، معاون وزیر دفاع آمریکا رسما مدال برنز شجاعت را که به آقای گلستین اعطا شده بود لغو کرد و نشان نیروهای ویژه آمریکا نیز از او گرفته شد.

دو سال بعد سرگرد گلستین در برنامه ویژه "چگونه می‌جنگیم" در شبکه فاکس نیوز به کشتن یک مظنون اعتراف کرد. او دراین برنامه گفت که نگران بوده که اگر این فرد مشکوک عضویت در گروه طالبان را رها می‌کرد، ممکن بود جان افغان‌هایی را که به ارتش آمریکا اطلاعات داده بودند، به خطر بیندازد.

این پرونده غیرمعمول بعد از هفت سال با ارائه شواهد تازه، قرار است به دادگاه نظامی آمریکا کشانده شود.

سرگرد پیشین ارتش آمریکا هنوز خود را بی‌گناه می‌داند: "در همان وقت فرمانده‌ام به من گفت که من کار اشتباهی نکردم."

اما در اسناد ارتش در تحقیق از آقای گلستین در سال ۲۰۱۱ آمده است که او و سرباز دیگری در حال جستجوی خانه به خانه موادی را یافتند که برای ساخت بمب‌ علیه نیروهای ویژه استفاده می‌شد. آنها مردی را بازداشت کردند که گمان می‌کردند مواد از آن اوست. او را به پایگاه آوردند اما همان روز، قرار شد مرد افغان آزاد شود، مشخص نیست که قرار آزادی او به خاطر نبود شواهد یا دلایل دیگر بوده است.

بنا به اسناد تحقیق، آقای گلستین این مرد را آزاد نکرده، او را با یک همکارش به خانه‌اش برده و به او شلیک کرده، ابتدا جسدش را دفن کرده و چند ساعت اموال و وسایلش را در کوره اسناد محرمانه سوزانده است.

در اسناد تحقیق ارتش آمریکا این مورد "قتل" خوانده شده است. سرباز دیگری نیز که از روند این تحقیق باخبر است، گفته که شواهد، روایت سرگرد گلستین را تایید نمی‌کند، گرچه او جزئیات این شواهد را ارائه نکرد.

هنوز تاریخ محاکمه سرگرد گلستین در دادگاه ارتش آمریکا موسوم به ماده ۳۲ تعیین نشده است.