عمران خان: تا دو روز دیگر میزبان گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا خواهیم بود

بی بی سی حق نشر عکس Getty Images
Image caption نخست وزیر پاکستان گفته که پس از درخواست‌های مکرر آمریکا تصمیم گرفته میزبان مذاکرات صلح میان طالبان و نماینده آمریکا باشد

عمران‌خان نخست وزیر پاکستان گفته است که کشورش روز دوشنبه ۲۶ قوس/آذر میزبان مذاکرات صلح میان گروه طالبان و نماینده آمریکا خواهد بود.

آقای خان این موضوع را دیروز جمعه در نشستی در شهر پیشاور اعلام کرد و گفت که این تصمیم را پس از درخواست‌های مکرر آمریکا گرفته که توقع 'کار بیشتر ' از اسلام آباد دارد.

نخست وزیر پاکستان ابراز امیدواری کرد که اگر در افغانستان صلح بیاید، شهر پیشاور به محل گردش‎گری تبدیل و مسیر رفت و آمد به آسیای میانه باز می‎شود.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در کابل در گفتگو با بی‌بی‌سی در واکنش به اظهارات نخست وزیر پاکستان گفت: "ایالات متحده از هر اقدام حکومت پاکستان برای تقویت همکاری در آسیای جنوبی، به شمول تقویت مذاکرات میان طالبان، دولت افغانستان و دیگر افغان‎ها استقبال می‎کند".

این سخنگو افزوده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژۀ وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات برای پایان جنگ افغانستان، با تمامی طرف‌های ذ‌ینفع از جمله طالبان پیش از این هم دیدار کرده و به ملاقات‌هایش ادامه خواهد داد.

نمایندگان طالبان هم برای شرکت در این نشست آمادگی می‎گیرند. هفته گذشته یک عضو شورای کویته طالبان به بی‎بی‎سی گفته بود برخی از اعضای دفتر قطر این گروه به پاکستان آمده‎اند تا بعد از مشورت با اعضای ارشد طالبان با زلمی خلیلزاد روی موضوعات مشخص از جمله در مورد رهایی زندانیان طالبان گفت‌وگو کنند.

پاکستان در سفر اخیر آقای خلیلزاد به اسلام آباد وعده همکاری در روند صلح افغانستان را داده بود و همچنین پیشنهاد کرده بود که میزبان گفت‌وگو بین طالبان و آمریکا باشد.

پیش ازاین مقام‌های آمریکایی با طالبان در قطر دیدارهای داشته‎اند، اما این بار ظاهرا پاکستان در پاسخ به درخواست آمریکا سعی کرده زمینه گفت‌وگوی مستقیم میان نمایندگان طالبان و آمریکا را در پاکستان فراهم کند.

حق نشر عکس PTI/Twitter
Image caption عمران خان در پیشاور پاکستان یادآوری کرد که زمانی او را 'طالبان خان' می‌گفتند

چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای از عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان خواسته بود به روند صلح افغانستان کمک کند.

خواست اصلی دولت‌های افغانستان و آمریکا از پاکستان از بین بردن پناه‌گاه‌های شورشیان در آن کشور، پایان بخشیدن به حمایت آن‌ها و واداشتن طالبان به نشستن به دور میز مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان است.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در مذاکرات صلح، پس از گماشته شدن به این مقام دوبار به اسلام آباد سفر کرده است. پاکستان نیز چند تن از رهبران مهم طالبان از جمله ملابرادر، معاون ملاعمر رهبر پیشین طالبان را از زندان آزاد کردند.

حدود چهار سال پیش هم نمایندگان حکومت افغانستان با طالبان در منطقه مری در نزدیکی اسلام آباد دیدار کرده بودند اما این روند به خاطر مخفی نگه ‌داشته‌شدن درگذشت ملاعمر رهبر پیشین طالبان ادامه نیافت.

مذاکرات مستقیم آمریکا و طالبان نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده که ممکن است آمریکا با دور زدن دولت افغانستان در پی سازش با طالبان باشد.

در هفته‌های اخیر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هیات مذاکره کننده جدید صلح را معرفی کرده و یک شورای مشورتی صلح مشتمل از رهبران جهادی این کشور را به وجود آورده است.