شهردار زن: زورمندان نمی‌گذارند کارم را آغاز کنم

افغانستان حق نشر عکس Zarifa Ghafari
Image caption خانم غفاری حدود پنج ماه قبل به این سمت منصوب شده بود

ظریفه غفاری که پنج ماه پیش به عنوان شهردار میدان‌شهر، مرکز ولایت میدان‌وردک در غرب کابل انتخاب شد، گفته به دلیل وجود 'نگاه مردسالارانه ' و 'مداخله افراد زورمند ' نتوانسته تا کنون کارش را به عنوان شهردار آغاز کند.

این شهردار خانم گفت که قرار بود امروز ۲۴ قوس/آذر رسما به عنوان شهردار معرفی شود اما افراد مسلح مانع ورود او به ساختمان شهرداری میدان‌شهر شدند.

خانم ظریفه می‌گوید که از طریق رقابت آزاد و بنا به حکم رئیس جمهوری افغانستان به عنوان شهردار میدان‌شهر تعیین شده است. اما با گذشت چندین ماه، از طرف والی و مقام‌های محلی در کار معرفی و آغاز به کارش "سهل‌انگاری" شده است.

خانم ظریفه می گوید اولین‌بار است یک زن بدون کدام ارتباط جناحی-سیاسی به عنوان شهردار میدان‌شهر انتخاب شده است.

او می‌گوید که تاکنون سه نامه رسمی از کابل برای معرفی‌اش به ولایت میدان وردک برده است و به تمام نهادهای دولتی سرزده تا برای آغاز کارش به او کمک کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در انتخاب شهرداران افغانستان نقش مستقیم دارد. حتی بارها خود آقای غنی برای انتخاب شهرداران این کشور از آنان مصاحبه گرفته است.

در سال ۱۳۸۷ عذرا جعفری، نخستین زنی بود که از سوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان به عنوان شهردار نیلی، مرکز ولایت دایکندی، در مرکز افغانستان منصوب شد.

بنا به قانون اساسی افغانستان شهرداران باید به صورت انتخابی و با آرای مردم برگزیده شوند، اما تا اکنون انتخابات شهرداری‌ها برگزار نشده است.