جوانی که در حضور اشرف غنی در هرات دادخواهی کرد، به کابل منتقل شد

زازی وفا حق نشر عکس ARG
Image caption زازی وفا (راست) در کنار شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار عکس‌هایی از زازی وفا و مادرش، اعلام کرده آنها به کابل آورده شدند تا به شکایتشان رسیدگی شود. پیشتر نزدیکان آقای وفا گفته بودند که نگران سرنوشت او هستند.

شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، عکس‌هایی در فیسبوک خود منتشر کرده که در یکی از آنها آقای زازی در کنارش است.

آقای مرتضوی گفته است که زازی وفا به همراه مادرش، برای رسیدگی به شکایاتی که از ناحیه غصب ملکیت شان داشته‌اند، از هرات به کابل منتقل شده و ریاست جمهوری از دادستانی کل و نیز از دادگاه عالی خواسته به صورت فوری به پرونده آنان رسیدگی کنند.

این جوان که از او به نام رئیس زازی (وفا) نام‌ برده شده، اهل ولایت پکتیا در جنوب است اما برای دادن برگه دادخواهی (عریضه) به رئیس‌جمهور، خود را به تالار مولانا بلخی، محل برگزاری این مراسم در ولایت جنوب غربی هرات رسانده بود.

تصاویری که از این مراسم منتشر شده، رئیس‌جمهور افغانستان را نشان می‌دهد که به گوشه‌ای از تالار می‌رود و با صدای بلند به کسی یا کسانی اعتراض می‌کند. پس از آن تصاویر دیگری در صفحه فیسبوکی "خبرنگاران هرات" منتشر شد که محافظان رئیس‌جمهور را در حال برخورد با همان جوان نشان می‌دهد. در این تصاویر، مردانی با ظاهر آراسته، گریبان جوان آشفته را گرفته و او را پس از لت و کوب سوار موتر (خودرو) می‌کنند.

جنجال از کجا شروع شد؟

رئیس جمهوری افغانستان برای افتتاح راه لاجورد، روز پنجشنبه گذشته ( ۲۲ قوس/آذر) به ولایت هرات رفت. بعد از افتتاح رسمی راه لاجورد در تالار مولانای هرات برای حاضران سخنرانی کرد.

حق نشر عکس ARG
Image caption مادر زازی (ردیف راست) در کنار فرزندش در ریاست جمهوری افغانستان

به گفته شاهدان پس از پایان سخنرانی آقای غنی، صدای جوانی از اهالی پکتیا که اکنون ساکن هرات است، از داخل تالار بلند شد، ولی محافظان رئیس جمهور تلاش کردند مانع او شوند.

سخنرانی آقای غنی که به صورت زنده پخش می‌شد نشان می‌دهد که آقای غنی وقتی به این جوان معترض می‌رسد صدایش بلند شده و دستی نیز در هوا دیده می‌شود.

بعضی از خبرنگاران که در محل بوده‌اند، می‌گویند رئیس جمهوری از اینکه این جوان مجلس او را مختل کرده ناراحت نبود بلکه خشمش از برخورد محافظانش بود و با خشم، یکی از محافظانش را سرزنش کرد که چرا نمی‌گذارد که این جوان حرفش را بزند.

واکنش ریاست جمهوری

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان درباره این اعتراض در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته: "پس از ختم سخنرانی رئیس جمهور، یک جوان باشنده اصلی پکتیا با صدای بلند خواستار توجه رئیس جمهور به مشکلات‌شان شد. یکی از همکاران تشریفات مانع وی شد، اما رئیس جمهور گفت که مشکلات‌تان را می‌شنوم؛ این جوان گفت در حقش ظلم شده، زمین‌هایش غصب شده، به هدف دادخواهی صدای خود را بلند کرده است."

زازی کجاست؟

در تصاویر ویدئویی همرسانی شده دیده می‌شود که این جوان همراه با رئیس جمهوری افغانستان به سمت جایگاه ویژه در حرکت است. تصاویر دیگری نیز همرسانی شده که نشان می‌دهد او همراه با چند محافظ رئیس جمهوری افغانستان در میان خودروها دیده می‌شود، یکی از محافظان او را به یکی از خودروهای زرد رنگ سوار می‌کند.

جهادگل زازی پیشتر به رسانه‌ها گفته بود که برادرش به دلیل "بدرفتاری و ضرب و شتم محافظان رئیس‌جمهور، سه بار از هوش رفته است". او امروز به بی‌بی‌سی گفت که برادرش ضرب و شتم شده اما به درستی نمی‌داند که بر سرش چه آمده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption اعتراض این جوان باعث اختلال در نظم این تالار شد

دادخواهی از ''غصب زمین ''

جهاد گل می‌گوید که خودش کارگر است. شبی که قرار بود رئیس جمهور غنی به هرات بیاید "همه ما جلسه داشتیم و خیلی خوش بودیم، مادرم می‌گفت من می‌روم. من گفتم من می‌روم و در نهایت برادرم همه را راضی کرد که خودش برود."

به گفته او مادرش نیز تا قسمتی از راه فرزند جوانش را همراهی کرده بود ولی به دلیل بیماری و سردی هوای نتوانسته بود که تا آخر راه همراه او باشد.

او می‌گوید که از خانه و زندگی شان رانده شده و از هفت سال پیش به دنبال عدالت است و به تمام نهادهای قضایی افغانستان سر زده ولی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده، به همین دلیل می‌خواست مشکلش را با رئیس جمهوری افغانستان مطرح کند.

او می‌گوید که خانواده‌اش بعد از اینکه خانه شان توسط یک "زورمند محلی عضب شد" در هرات زندگی می‌کند. اکنون نیز خواستار حق خود از رئیس جمهور است.

آقای زازی می‌گوید که رئیس زازی برادرش که به وفا نیز مشهور است، ۱۸ ساله است و قبلادر باشگاه فوتبال آباسین سپی بازی می‌کرده است.