حکمتیار خواهان مشارکت طالبان در انتخابات ریاست جمهوری شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای حکمتیار می‌گوید پیوستن طالبان به احزابی که طرفدار خروج نیروهای خارجی از افغانستان‌اند، به نفع این گروه است

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان از طالبان خواست به تیم انتخاباتی او که "مجموعه‌ا‌ی از احزاب سیاسی افغانستان" است، بپیوندند و در انتخابات ریاست جمهوری سهم بگیرند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۱حمل/فروردین سال آینده خورشیدی برگزار شود.

او امروز (یکشنبه ۲۵ قوس/ آذر) در کابل گفت: "طالبان اگر در انتخابات آینده با این احزاب در یک تیم انتخاباتی توافق کنند، به چند هدف اساسی دست می‌یابند."

به نظر آقای حکمتیار این کار باعث ایجاد حکومتی جدیدی می‌شود که طالبان نیز در آن تاثیرگذار خواهند بود و در تشکیل آن نقش خواهند داشت.

او گفت خواست دیگر طالبان خروج نیروهای خارجی است و به این ترتیب این گروه هم در کنار احزابی قرار می‌گیرد که خواستار خروج این نیروها از افغانستان هستند.

آقای حکمتیار گفت احزاب آماده هستند تا نشست‌شان با طالبان در یک کشور بی‌طرف برگزار شود.

حزب اسلامی در حال مذاکره با "اجماع احزاب سیاسی" متشکل از چندین حزب و نهاد سیاسی است تا در انتخابات آینده همه از یک نامزد واحد حمایت کنند.

طالبان در باره این درخواست آقای حکمتیار واکنشی نشان نداده‌اند.

موافقت‌نامه صلح ۲۶ ماده‌ای بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار دو سال پیش به امضا رسید و انتظار می‌رفت پیوستن این حزب به روند صلح بتواند موجب کاهش خشونت و زمینه‌ساز پیشرفت مذاکرات صلح با طالبان شود.

اخیرا اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته است که موافقت‌نامه صلح با حزب اسلامی به حکمتیار در پیشرفت روند مذاکرات صلح با سایر گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان تاثیری نداشته ‌است.

هرچند حزب اسلامی این گزارش را رد کرد اما دست‌آورد ملموسی را هم که مورد وفاق سیاسیون و کارشناسان افغان باشد، ارائه نکرده است.