دادستانی کل افغانستان: مدارک آزار جنسی بازیکن زن را در اختیار دادستانی بگذارید

فوتبال زنان افغانستان حق نشر عکس AFP

دادستانی کل افغانستان از تمام کسانی که شواهد و مدارکی دال بر آزار جنسی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان دارند خواست این مدارک را در اختیار دادستانی بگذارند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی افغانستان امروز یکشنبه (۲۵ قوس/آذر) در یک نشست خبری در کابل از نهادهای حامی حقوق زنان خواست هر سند و مدرکی را که دارند در اختیار هیاتی قرار دهند که برای بررسی این موضوع تشکیل شده است.

آقای رسولی گفت هیاتِ بررسی درباره تمام شعبه‌های فدراسیون فوتبال افغانستان به ویژه کمیته بانوان تحقیق کرده و این تحقیقات ادامه دارد. در نتیجه تحقیقات تاکنون از پانزده نفر از مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان بازپرسی‌هایی شده و پنج نفر تعلیق شده‌اند.

حق نشر عکس Social Media
Image caption دادستانی از خالده پوپلزی خواست برای اثبات ادعای خود سند ارائه کند

آقای رسولی گفت به ادعای آزار و اذیت جنسی در یک اردوی تمرینی دختران فوتبالیست در کشور اردن رسیدگی شده و از افرادی که در این اردو حضور داشتند، تحقیق شده‌ است. او از تیم تحقیقات فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان نیز خواست برای اثبات ادعاهای‌شان شواهد و مدارک ارائه کنند.

او گفت افرادی که متهم شده‌اند نیز می‌توانند هرگونه مدرکی را برای اثبات بی‌گناهی‌شان در اختیار دادستانی قرار دهند.

دادستانی کل افغانستان حدود دو هفته پیش از آغاز تحقیقات "همه جانبه" برای رسیدگی به ادعای آزار جنسی شماری از دختران فوتبالیست خبر داده بود.

رئیس جمهوری افغانستان هم گفته که هیچ‌ نوع "بداخلاقی" و بی‌حرمتی به ورزشکاران را تحمل نمی‌کند.

در گزارشی که چندی قبل در روزنامه گاردین منتشر شد، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان به "سوء استفاده جنسی" از اعضای تیم ملی فوتبال زنان متهم شده بودند.

این اتهامات باعث شد تا فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کرام‌الدین کریم، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را حداقل سه ماه از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم کند.