ترامپ ممکن است پرونده نظامی متهم به قتل را 'بررسی کند'

Major Matthew Golsteyn حق نشر عکس Fox News
Image caption متیو گلستین، سرباز آمریکایی، متهم به قتل یک غیرنظامی افغان در سال ۲۰۱۰ است

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی گفته قصد دارد پروند متیو گلستین، سرباز آمریکایی متهم به قتل یک غیرنظامی افغان در سال ۲۰۱۰، را دوباره بررسی کند.

ادعا می شود او به عنوان سرگرد نیروهای ویژه ارتش آمریکا به کسی شلیک کرده که به عنوان یک فرد مظنون به ساختن بمب برای طالبان توصیف کرده.

او هفته پیش به قتل متهم شد، اما این اتهام را رد می کند.

اکنون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با توییت خود دایر بر اینکه قصد "بررسی مجدد این پرونده" را دارد روال قضایی مربوط به آن را با پیچیدگی هایی روبرو کرده است.

او نوشت "سرگرد گلستین ممکن است از طرف دولت خودمان به اعدام محکوم شود" و افزود "به درخواست بسیاری از مردم" درگیر این پرونده می شود.

با این حال از آنجا که آقای ترامپ دارای عنوان "فرمانده کل قوا" است، هرگونه دخالتی از سوی او می تواند نفوذ غیرقانونی فرماندهان در پرونده به حساب آید و منجر به ابطال پرونده علیه متهم شود.

یک سخنگوی پنتاگون یکشنبه گفت که ادعاها علیه این سرگرد ارتش "به دستگاه های مجری قانون مربوط است."

او افزود: "وزارت دفاع به سلامت این فرآیند احترام می گذارد و در زمان نیاز اطلاعات تازه ای ارائه خواهد کرد."

حق نشر عکس Reuters

اتهامات

یک سخنگوی ارتش آمریکا پنج‍شنبه پیش (۲۲ قوس/آذر) در بیانیه‌ای گفت که یک افسر نیروهای ویژه آمریکا رسما به کشتن یک غیرنظامی افغان در زمان ماموریتش در سال ۲۰۱۰ متهم شده است.

سرهنگ لورن بایمر، سخنگوی نیروهای ویژه آمریکا گفت "فرمانده مستقیم سرگرد متیو گلستین تصریح کرده که شواهد کافی وجود دارد تا او رسما متهم شود. سرگرد گلستین به قتل یک مرد افغان در جریان ماموریتش در افغانستان متهم است."

براساس اسناد ارتش آمریکا متیو گلستین به قتل عمد یک شهروند افغانستان اعتراف کرده و گفته به ظن این که این مرد افغان بمب‌گذار طالبان است به او شلیک کرده است. او متهم شده که مردی افغان به نام رسول را در ۲ فوریه ۲۰۱۰ در نزدیکی پایگاه آمریکا در شهرستان/ولسوالی مارجه ولایت هلمند افغانستان کشته است.

موضوعات مرتبط