طالبان: مذاکره با آمریکا امروز در امارات انجام شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption قبل از این نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در روسیه نیز دیدار کرده بودند.

گروه طالبان اعلام کرده که مذاکره میان طالبان و نمایندگان آمریکا امروز، دوشنبه (۲۶ قوس/آذر) در کشور امارات متحده عربی انجام شده است.

تا ساعت پنج عصر به وقت امارات (۱۳ گرینویچ) خبری از برگزار شدن این نشست مخابره نشده بود.

گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای در باره نشست امارات، از حضور نمایندگان طالبان و آمریکا، نمایندگانی از کشورهای عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی در آن خبر داده بودند.

حکومت افغانستان قبلا گفته بود که تمامی این تلاش‌های آمریکا در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت می‌گیرد و هدف آن ایجاد تسهیلات برای گفتگوهای صلح است.

حکومت افغانستان تائید کرده که یک هیات ۱۲ نفری را به امارات متحده عربی فرستاده و انتظار دارد این گروه در نشست میان طالبان و آمریکا شرکت کند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان از دیدار و گفتگوی نمایندگان طالبان با نمایندگان آمریکا و پاکستان خبر داده است.

این سخنگوی همچنین گفته که با نمایندگان عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز دیدار و گفتگو داشته‌اند اما با هیاتی که از سوی دولت افغانستان اعزام شده بود ملاقات نکرده‌اند.

شورای عالی صلح افغانستان؛ برگزاری نشست امارات را اولین گام عملی پاکستان در راستای صلح افغانستان می‌خواند.

هنوز روشن نیست در این نشست چه کسانی حضور داشته‌اند و جزئیات موضوعات مطرح شده در آن چه بوده است.

گفته می‌شود طالبان با "پیشنهادهای مشخصی" در آن حضور یافته‌اند. قبل از این نیز یک عضو شورای کویته طالبان به بی‌بی‌سی گفته بود که برخی از نمایندگان دفتر طالبان در قطر به پاکستان سفر کرده تا قبل از نشست رو در رو با آمریکایی‌ها با اعضای شورای کویته طالبان مشورت کنند.

بعد از انتخاب زلمی خلیلزاد، به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان مذاکره صلح افغانستان نیز تحرک بیشتر یافته‌است.

آقای خلیلزاد تاکنون دو بار با مقام‌های طالبان در قطر دیدار کرده و چندی قبل نیز گفت که امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده یک توافق صلح با گروه طالبان بدست بیاید.

در روزهای گذشته وزیران خارجه چین و پاکستان نیز در کابل اعلام کردند که افغانستان را در راستای رسیدن به صلح همکاری خواهند کرد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین که در نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان صحبت می‌کرد از گروه طالبان خواست که به روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان بپیوندد و به چهار دهه جنگ این کشور پایان دهد.

او تاکید کرد که کشورش حاضر است در زمینه صلح و تامین امنیت در افغانستان تلاش‌هایش را افزایش دهد.

حق نشر عکس YURI KADOBNOV
Image caption شیرمحمد عباس استانکزی تاکنون به عنوان یکی از نمایندگان گروه طالبان مطرح است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز در نشست کابل اعلام کرد که کشورش قصد دارد، دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد برداشته شود و پاکستان در زمینه صلح و طرح‌های اقتصادی در افغانستان کار کند.

کابل بارها اعلام کرده که اسلام آباد از شورشیان مخالف دولت افغانستان حمایت کرده و برای آنان منابع مالی فراهم کرده و در آموزش‌شان نقش دارد؛ به نظر مقام‌های حکومت افغان، پاکستان می‌تواند نقش موثر در روند صلح افغانستان بازی کند. در عوض پاکستان با رد حمایت از شورشیان مخالف دولت افغانستان گفته که مخالفان دولت پاکستان از جمله تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان سکونت دارند.

این روند باعث ایجاد دیوار بی‌اعتمادی میان دو کشور شده، ولی شاه محمود قریشی در کابل به گونه واضح اعلام کرد که حکومتش در پی‌اعتماد سازی با افغانستان است و از کابل نیز خواست که بعد از این بیشتر به آینده منطقه فکر کند نه به آنچه گذشته است.

از طرف دیگر دو روز قبل عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان نیز اعلام کرد که کشورش روز دوشنبه (۲۶ قوس/آذر) میزبان مذاکرات صلح میان گروه طالبان و نماینده آمریکا خواهد بود.

هرچند که این مذاکرات در پاکستان برگزار نشد ولی آقای خان گفته که این تصمیم را پس از درخواست‌های مکرر آمریکا گرفته که توقع 'کار بیشتر ' از اسلام آباد را دارد.

او همچنین ابراز امیدواری کرده بود که اگر در افغانستان صلح بیاید، شهر پیشاور پاکستان به محل گردش‎گری تبدیل و مسیر رفت و آمد به آسیای میانه باز می‎شود.

سفارت آمریکا در کابل نیز در واکنش به سخنان عمران خان گفته بود که از هر اقدام پاکستان که برای پیشرفت مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان کمک کند، استقبال می‌کند.