دادستانی کل افغانستان فرمان آزادی مشروط قیصاری را صادر کرد

آقای قیصاری (وسطی) برای ملاقات به یک مهمانخانه مربوط به ریاست امنیت ملی آورده شد حق نشر عکس E.FARAHAMND/Fb
Image caption آقای قیصاری (وسطی) برای ملاقات به یک مهمانخانه مربوط به ریاست امنیت ملی آورده شد

دادستانی کل افغانستان فرمان آزادی مشروط نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را صادر کرده است. آقای قیصاری به اتهام نقض حقوق بشر دستگیر شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، اما به بی‌بی‌سی گفت آقای قیصاری که از چند ماه به این‌سو در مهمانخانه ریاست امنیت ملی بسر می‌برد، تاکنون آزاد نشده است.

به گفته آقای رسولی، پیشنهاد آزادی مشروط این فرمانده از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان مطرح شده است.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفت: به اساس پیشنهاد ریاست عمومی امنیت ملی مبنی بر این که ادعاها بالای آقای قیصاری زیاد است و مستندسازی و تحقیق این ادعاها نیاز به زمان بیشتر دارد، بنا این اداره خواستار این شده که آقای قیصاری با ضمانت معتبر رها شود و پرونده‌اش عادلانه بررسی شود.

سخنگوی دادستانی کل تاکید کرد تا زمانی‌که حکومت ضمانت معتبر دریافت نکرده، این فرمان اجرایی نخواهد شد.

آقای رسولی شرایط آزادی نظام‌الدین قیصاری را ممنوع‌الخروج بودن از کابل، تعلیق وظیفه و حضور روزانه در اداره مربوطه خوانده است.

نظام‌الدین قیصاری که عصر یازدهم سرطان/تیر به اتهام تهدید مسئولان امنیتی ولایت شمالی فاریاب دستگیر و به کابل منتقل شد، فرمانده پلیس در ولسوالی قیصار همان ولایت و در عین حال فرمانده نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان بود و نماینده خاص ژنرال دوستم در فاریاب محسوب می‌شد.

بازداشت او موجب اعتراضات گسترده طرفداران ژنرال دوستم در شماری از ولایت‌های شمالی افغانستان شد و این اعتراضات زمینه بازگشت ژنرال دوستم را پس از یک سال "تبعید خودخواسته" در ترکیه به افغانستان فراهم کرد.

پیش از این نیز چند فرمانده گروه‌های مسلح محلی از جمله عبدالغنی علی‌پور بازداشت و سپس آزاد شدند.