حمله هکرها به پیام‌های الکترونیک دیپلمات‌های اتحادیه اروپا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هک مکاتبات دیپلماتیک اتحادیه اروپا به مدت سه سال

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، هکرها هزاران پیام الکترونیکی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا را هدف قرار داده‌اند.

بر این اساس، پیام‌هایی که حالا به دست هکرها افتاده چندین سال مکاتبه را در بر می‌گیرد و شامل عناوین مختلفی است؛ از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گرفته تا موضوعاتی نظیر تجارت جهانی.

یک شرکت فعال در زمینه امنیت سایبری به این موضوع پی برده است.

حق نشر عکس Getty Images

مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند اطلاعات لو رفته شامل پیام‌های محرمانه نیست.

هکرها سه سال سرگرم هک این پیام‌ها بوده‌اند.

یک کارشناس در این باره به نیویورک تایمز گفته است، هکرها این دفعه نیز از همان شیوه‌هایی استفاده کرده‌اند که قبلا مهاجمان سایبری موسوم به "ارتش چین" استفاده می‌کردند.

او گفت: "در پی یک تجربه بیش از ده ساله برای مقابله با عملیات سایبری چین... شکی نیست که این عملیات به دولت چین مرتبط است."

یکی از پیام‌های مورد هدف، در باره ملاقات آقای ترامپ و همتای روسی او ولادیمیر پوتین در ماه ژوئیه است که دیپلمات‌ها آن را، دست‌کم برای پوتین، "موفقیت آمیز" توصیف کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شی جین پینگ رئیس جمهوری چین (چپ) گفته کشورش تسلیم 'زورگویی' واشنگتن نخواهد شد

پیام دیگر جزئیات مربوط به یک دیدار خصوصی میان شی جین پینگ، رئیس جمهور چین با مقام‌های اروپایی را برملا ساخته که اوایل امسال انجام شده است.

در آن از رئیس جمهور چین نقل قول شده که می‌گوید چین "تسلیم زور گویی واشنگتن نخواهد شد حتی اگر یک جنگ تجاری به همه آسیب بزند."

این دیدگاه‌ها، انعکاس سخنرانی روز چهارشنبه شی جین پینگ است که او در طی آن گفت: "هیچ کسی در چنان موقعیتی نیست که به مردم چین درباره آنچه باید کرد و آنچه نباید کرد، دیکته کند."

گزارش شده که چندین نهاد دیگر از جمله سازمان ملل نیز از این اقدام هکرها، در امان نمانده اند.