شورای امنیت ملی: مردم افغانستان 'معامله عجولانه صلح' را نمی‌پذیرند

مذاکرات صلح افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption نمایندگان طالبان در دو روز با نمایندگانی از آمریکا، پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی در ابوظبی گفت‌وگو کردند

شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ در افغانستان، اعلام کرده است که مردم این کشور "معامله عجولانه"ای که قربانی‌های مردم افغانستان را نادیده بگیرد، نمی‌پذیرند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان که پس از دیدار نمایندگان آمریکا، پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی با نمایندگان طالبان در ابوظبی نشر شده، آمده است که هیچ کشور یا فردی حق و صلاحیت بحث درباره ساختارهای جدید حکومتی برای افغانستان از جمله تقسیمات سیاسی را ندارد.

شورای امنیت ملی از "تلاش‎‌های شرکای دولت افغانستان" به‌خصوص ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی و عربستان سعودی تشکر کرده، اما گفته است که "گمانه‌زنی‌های جاری نیاز به وضاحت دارد."

در اعلامیه شورای امنیت مشخص نشده است که منظور این نهاد از گمانه‌زنی‌های جاری چیست، اما پیش از این گفته شده بود که در نشست پنج‌جانبه ابوظبی نماینده آمریکا از طالبان خواسته که آتش‌بس شش ماهه‌ای را بپذیرند و در دولت موقت افغانستان حضور داشته باشند. طالبان این خبر را رد کردند.

شب گذشته هم زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان با مقام‌های دولت وحدت ملی دیدار کرد.

حق نشر عکس Z. Khalilzad
Image caption زلمی خلیل‌زاد مذاکرات ابوظبی را سازنده توصیف کرده است

آقای خلیل‌زاد گفته که در دیدار با رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دولت افغانستان درباره نشست‌های ابوظبی و قدم‌های بعدی "گفت‌وگوهای بین افغانی" صحبت کرده است.

جزئیات دقیقی از نشست ابوظبی در دست نیست. مشخص هم نشده است که در گفت‌وگوی دیشب زلمی خلیل‌زاد با روسای دولت وحدت ملی چه مسائلی مطرح شده است. اما در اعلامیه امروز شورای امنیت ملی افغانستان مشخصا آمده است: "تلاش‌های صلح نیازمند تحمل استراتژیک، استقامات و شجاعت است، نه تعبیه بدون جهت."

شورای امنیت ملی همچنین گفته است که صلاحیت تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان به خود افغان‌ها و "رهبران منتخب" بر می‌گردد و جایگزینی برای یک دولت منتخب وجود ندارد.


علی حسینی، بی‌بی‌سی

دقیق مشخص نیست که چرا شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه خود از "معامله عجولانه"، "تعبیه بدون جهت برای صلح"، "بحث درمورد ساختارهای جدید حکومتی" و "جایگزینی برای یک دولت منتخب" صحبت کرده است، اما به نظر می‌رسد این اعلامیه واکنشی است به مذاکرات صلح ابوظبی که گفته شده است در آن‌جا از آتش‌بس و دولت موقت با حضور نمایندگان طالبان صحبت شده است.

گرچه طالبان مطرح‌شدن این موضوعات را رد کرده، اما بعید به‌نظر می‌رسد در نشست دو روزه‌ فقط موضوع "خروج نیروهای خارجی از افغانستان"، "رهایی زندانیان طالب" و "تلفات حملات هوایی" بحث، و موضوعات یک‌طرفه‌ای مطرح شده باشد.


Image caption گفت‌وگوهای رو در روی نمایندگان گروه طالبان به ریاست عباس استانکزی (چپ) و آقای خلیلزاد به مدت دو روز در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی در جریان بود

اعلامیه شورای امنیت ملی هم این گمانه را شدت می‌بخشد که گویا ایجاد دولت موقت و آتش‌بس شش ماهه به نحوی در دیدار دوازده نماینده طالبان با نمایندگان امریکا، پاکستان، عربستان و امارات مطرح شده است.

در حال حاضر نمی‌توان به صورت دقیق گفت که نتیجه قطعی نشست ابوظبی چه بوده است، زلمی خلیل‌زاد گفت‌وگوها را سازنده خوانده و طالبان هم گفته که هر دو طرف این مذاکرات درباره ادامه این نشست با بزرگان خود صلاح و مشوره می‌کنند.

در حالی‌که نماینده آمریکا مذاکرات ابوظبی را سازنده می‌خواند، اما دولت افغانستان با برخی موضوعات مطرح‌شده در این نشست واکنش مخالفی نشان می‌دهد، آیا نمایانگر تفاوت و اختلاف دیدگاه بین واشنگتن و کابل درباره مذاکرات صلح است؟