صالح و خالد چرا آمدند و چه خواهند کرد؟

ارتش افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای آموزش‌دیده ارتش افغانستان- این کشور نزدیک به ۳۵۰ هزار سرباز در ارتش خود دارد

در حمله اخیر کابل که ماهیتی به شدت سازماندهی شده داشت، چهار مهاجم وارد دو ساختمان دولتی در منطقه محافظت شده قلب پایتخت شدند و ۴۳ غیرنظامی از جمله ۱۱ زن و کودک را کشتند.

این حمله پس از آرامشی رخ داد که تصور می‌شد پیامد ادامه گفتگوها میان گروه طالبان و آمریکا باشد.

در واپسین دور مذاکرات این گروه و آمریکا که با حضور نمایندگانی از عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی در ابوظبی برگزار شد، هیأت فرستاده شده از سوی اشرف غنی راه نیافت چرا که طالبان چنین می‌خواستند.

این گروه همچنین اعلام کرده که قصد ندارد در دور بعدی نشست‌های صلح نیز که قرار است در عربستان سعودی برگزار شود و هنوز زمان آن اعلام نشده، با نمایندگان دولت افغانستان دیداری داشته باشد.

بعید نیست اجازه نیافتن این هیأت برای شرکت در گفتگوهای صلح، باعث شده باشد دولت افغانستان خود را دست‌کم گرفته شده و نوعی تحقیر شده احساس کند.

آقای غنی در سراسر مدت کارش به عنوان رئیس جمهوری، پیوسته سیاست آشتی‌جویانه با پاکستان را در پیش داشت و در دوره او جمله همیشگی "طالبان از سوی پاکستان حمایت و تجهیز می‌شوند" تا حدود زیادی در اظهارات سیاسی مقام‎های کابل رنگ باخته بود.

او خواهان گفتگوهای بدون قید و شرط با طالبان و در پی برقراری آتش‌بس دایمی با آنان بود.

حمدالله محب از نزدیک‌ترین افراد او که مشاور امنیت ملی است، نتوانست ناخشنودی کابل از نحوه برخورد با فرستادگانش به ابوظبی را پنهان کند.

او در توئیتی نوشت که دولت افغانستان خواهان دست یافتن به صلحی عجولانه نیست.

پیامی به پاکستان و طالبان

انتصاب اسدالله خالد و امرالله صالح به عنوان سرپرستان وزارت‌های مهم و کلیدی دفاع و داخله/کشور نشان‌دهنده میزان ناخشنودی اشرف غنی از رفتاری بود که با هیأت کابل در ابوظبی شد.

این دو چهره هیچ‌گاه در برابر طالبان نرمش نشان نداده‌اند و دمی از انتقاد سیاست‌های پاکستان در قبال کشورشان نیاسوده‌اند.

برخی رسانه‌های افغانستان حمله اخیر به غیرنظامیان در ساختمان‌های دولتی کابل را واکنشی در برابر انتصاب خالد و صالح دانسته‌اند.

فردای روزی که سرپرستان جدید وزارت‌های دفاع و داخله منصوب شدند، وزیر خارجه پاکستان وارد کابل شد و در مورد روند گفتگوهای صلح با اشرف غنی و همتای افغانش دیدار کرد.

در آن دیدار آقای غنی گفت می‌باید گفتگوهای صلح بین‌الافغانی باشد.

دولت افغانستان از زمان حامد کرزی تا کنون خواهان قرار داشتن در رأس تلاش‌های صلح بوده و پیوسته از "مالکیت و رهبری" این گفتگوها سخن گفته است.

اما طالبان همچنان حاضر به پذیرفتن کابل به عنوان طرف مذاکره نیستند و چون آنها آمریکا را طرف اصلی خود می‌دانند، زلمی خلیلزاد فرستاده رئیس جمهوری آمریکا برای صلح افغانستان ابتکار امور را در دست دارد.

صالح و خالد چه خواهند کرد؟

حق نشر عکس Arg
Image caption امرالله صالح (راست) و اسدالله خالد در بدو ورود شان به وزارت‌خانه‌های کشور و دفاع دست به اصلاحاتی زده‌اند

در فیسبوک وزارت داخله/کشور، تازه‌ترین نتایج عملیات نیروهای امنیتی در ساعات گذشته منتشر شده که بر مبنای آن، ۲۶ عضو گروه طالبان در ولایت شمالی فاریاب، ۸ تن در دو حمله جداگانه در ولایت جنوبی فراه، چهار فرمانده "مهم" شان در هرات و ۴ جنگجوی این گروه هم در ولایت جنوبی هلمند کشته شده‌اند.

در فیسبوک وزارت دفاع نیز خبر داده شده که در ۲۴ ساعت گذشته نیروهای کماندو نزدیک به ۱۰۰ حمله علیه طالبان و داعش داشته‌اند. این وزارت از کشته شدن ۳۱ تن از اعضای پیکارجویان مخالف دولت در این حملات خبر داده است.

وزیران جدید دفاع و داخله/کشور افغانستان چه کسانی هستند؟

نامزد وزارت دفاع در نخستین سخنرانی خود پس از انتصاب گفت که از این به بعد نیروهای ارتش از حالت دفاعی خارج و وارد حالت تهاجمی خواهند شد. او به سربازان ارتش قول داد که بعد از این زخمی‌ها در میدان‌های جنگ باقی نخواهند ماند و به وضعیت سربازانی که در جنگ‌ها معلول شده اند و نیز به خانواده کشته‌شدگان رسیدگی خواهند کرد.

یکی از انتقادها از عملکرد رهبری این وزارت در گذشته، بخاطر نرساندن مهمات و آذوقه به سربازانی بود که در محاصره طالبان قرار می‌گرفتند و سرانجام کشته می‌شدند.

آن سربازان در مواردی مجبور می‌شدند از سنگرهای نبرد با رسانه‌های جمعی و اجتماعی تماس بگیرند و اطلاعاتی مثل میزان تلفات و وضعیت زخمی‌ها را از سر ناگزیری فاش کنند. افغانستان بیش‌تر از ۳۵۰ هزار نفر در ارتش خود دارد. و تعداد سربازان پلیس هم در حدود ۱۶۰ هزار نفر است.