'حمله گسترده' طالبان برای تصرف چاه‌های نفت در ولایت سرپل افغانستان

سرپل حق نشر عکس دفتر والی سرپل
Image caption به گفته منابع محلی خطر حمله طالبان هنوز دفع نشده‌است

منابع محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان می‌گویند شب گذشته، دوشنبه (۱۰ جدی/دی) افراد گروه طالبان حمله گسترده‌ای را از چند جهت به مرکز ولایت سرپل انجام دادند و "هدف آنان تصرف چاه‌های نفت بوده ‌است".

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی گفت که در این حمله یک فرمانده پلیس محلی ولسوالی صیاد همراه با ۱۹ سرباز امنیتی افغانستان کشته و بیش از ۲۳ نیروی امنیتی افغانستان نیز زخمی شده‌اند.

ولایت سرپل از مناطق نفت خیز افغانستان است. نفت حوزه آمو دریا که در ولایات فاریاب و سرپل در شمال افغانستان موقعیت دارد، حدود هشتاد و هفت میلیون بشکه (بیرل) برآورد شده است.

دولت افغانستان استخراج این منابع نفتی را در سال ۱۳۹۱ با "شرکت ملی نفت چین" (CNPC) امضا کرد. قرار بود که در مرحله اول، روزانه پنج هزار بشکه نفت از این حوزه استخراج و بعدتر، این رقم به چهل و پنج هزار بشکه در روز برسد ولی به دلیل ادامه ناامنی این طرح به درستی اجرا نشد.

به گفته سخنگوی والی سرپل، طالبان شب گذشته از سه جهت- مسیر ولایت جوزجان، ولسوالی صیاد و منطقه چاه‌های نفت قشقری در شهر سرپل- به مرکز ولایت سرپل حمله کردند و در نظر داشتند تا به مناطق نفتی قشقری دست یابند.

او گفت که تسلط به چاه‌های نفت و دستیابی به تجهیزات نظامی که در اطراف چاه‌های نفت مستقرشده، هدف اصلی طالبان بود.

آقای امانی گفت که خطر حمله مجدد طالبان وجود دارد و دو پاسگاه نیروهای امنیتی افغانستان در ولسوالی صیاد سرپل نیز به دست نیروهای طالبان افتاده است.

او گفت که از دولت مرکزی نیز درخواست کمک شده ولی تاکنون نیروهای تازه نفس به منطقه نرسیده‌اند.

طالبان نیز حمله به مرکز ولایت سرپل را تایید کرده است.

قبلا از این نیز طالبان بارها برای تصرف چاه‌های نفت ولایت سرپل حمله کرده بودند و تا آستانه تصرف چاه‌های نفت پیش رفتند، اما حمله آنان دفع شد.