تولد 'سه هزار نوزاد' در افغانستان در روز اول سال ۲۰۱۹

کودک حق نشر عکس unicef/afghanistan
Image caption افغانستان در میان کشورهای جنوب آسیا با بیش از سه هزار نوزاد در مقام چهارم قرار دارد

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد که در اولین روز سال ۲۰۱۹ میلادی، سه هزار و ۲۲۷ نوزاد در سراسر افغانستان متولد می‌شوند.

در گزارش این نهاد که امروز (سه شنبه ۱۱ دی/جدی ) منتشر شد، آمده است این نوزادان بخشی از ۳۹۷ هزار نوزادانی هستند که در روز اول سال ۲۰۱۹ متولد می‌شوند.

این نهاد سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که ۹۹ هزار و ۱۸۳ نوزاد در کشورهای جنوب آسیا در روز اول سال به دنیا می‌آیند که هند با بیش از ۶۹ هزار کودک در صدر و افغانستان با بیش از سه هزار کودک در مقام چهارم آن قرار دارد.

یونیسف درباره زاد و ولد در شهرهای جهان گفته است که در سیدنی استرالیا ۱۶۸ کودک، توکیوی ژاپن ۳۱۰ کودک، پکن چین ۶۰۵، مادرید اسپانیا ۱۶۶ و نیویورک آمریکا ۳۱۷ کودک در روز اول سال متولد خواهند شد.

یونیسف ابراز تاسف کرده است که شماری زیادی از این کودکان ممکن است در روز اول تولد جان بدهند.

به گفته این نهاد، در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود یک میلیون کودک در روز اول تولدشان مردند و دو میلیون و ۵۰۰ هزار کودک نیز در اولین ماه زندگی شان تلف شدند.

براساس اعلام این سازمان، اغلب این کودکان به دلیل ابتلا به بیماریهای قابل علاج از جمله نارسای در تنفس جان بدهند.

نگرانی از افزایش جمعیت

رشد سریع جمعیت در افغانستان باعث نگرانی مسئولین افغانستان شده‌ است.

براساس آخرین ارزیابی وزارت اقتصاد افغانستان رشد جمعیت افغانستان در سال‌های گذشته از ۲.۰۳ درصد به ۲.۱۴ درصد در سال افزایش یافته است که به دلیل رشد پایین اقتصادی، رشد سریع جمعیت هشدار دهنده است.

این وزارت‌خانه می‌گوید که جمعیت افغانستان روز به روز افزایش یافته و اکنون جمعیت متوسط هر خانوار افغان به هفت نفر رسیده ‌است. متوسط خانوار در ایران ۳.۳ نفر است.

قبل از این متوسط جمعیت هر خانواده در افغانستان حدود ۶ نفر اعلام شده بود، با توجه به اینکه در بیشتر خانواده‌های افغانستان فقط یک نفر نان‌آور و تامین کننده هزینه خانوار است، چالشهای زیادی را ایجاد کرده است.

اداره مرکزی آمار افغانستان جمعیت افغانستان را در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۱.۶ میلیون اعلام کرده است که ۱۶.۱ میلیون آن مرد و ۱۵.۵ میلیون نیز زن هستند.

قبل از این اداره مرکزی آمار افغانستان اعلام کرده بود که بیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان در سال ۱۳۹۵ زیر خط فقر قرار داشتند که در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌داد.

این آمار به معنی آن است که بیشتر از نصف جمعیت افغانستان ماهیانه کمتر از دو هزار و ۶۰ افغانی (کمتر از ۳۰ دلار) درآمد دارند.