افغانستان خواستار توضیح آمریکا درباره 'جهاد' در برابر شوروی سابق شد

دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ: روس‌ها حق داشتند تا به افغانستان حمله کنند و در آنجا حضور داشته باشند. مشکل این است که در آن زمان آن درگیری بسیار شدید بود و به معنای واقعی کلمه روس‌ها ورشکسته شدند

دولت افغانستان به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود دلیل حضور شوروی سابق در افغانستان این بود که "تروریست‌ها" قصد نفوذ به آن کشور را داشتند، واکنش نشان داده و خواستار توضیح دولت آمریکا در این باره شده است.

دونالد ترامپ شب گذشته (۲ ژانویه) در صحبت‌هایش در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: "روس‌ها حق داشتند تا به افغانستان حمله کنند و در آنجا حضور داشته باشند. مشکل این است که در آن زمان آن درگیری بسیار شدید بود و به معنای واقعی کلمه روس‌ها ورشکسته شدند."

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای که در آن نامی از رئیس جمهوری آمریکا برده نشده، گفته است: پس از تجاوز شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ها در نتیجه یک قیام ملی برای کسب آزادی جهاد کردند.

در این خبرنامه آمده است که "در دوران جهاد، افغان‌ها حملات انتحاری انجام نمی‌دادند و برای سایر کشورها هیچ تهدیدی را متوجه نساخته بودند".

این نخستین بار است که حکومت وحدت ملی افغانستان چنین واکنشی به اظهارات دونالد ترامپ داشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال متیس در استعفانامه اش قویا به اختلافات با آقای ترامپ در زمینه سیاست گذاری تاکید کرده بود

انتقاد ترامپ از وزیر دفاع پیشین خود

دونالد ترامپ گفت که از عملکرد جیمز ماتیس، وزیر سابق دفاع آمریکا در افغانستان راضی نبوده است و به همین دلیل ژنرال ماتیس از سمتش استعفا کرده است.

آقای ترامپ گفت: "ژنرال ماتیس چه کاری انجام داده است؟ در افغانستان چه کرده است؟ من از عملکردش در افغانستان راضی نیستم و نباید هم راضی باشم."

ژنرال ماتیس به فاصله کوتاهی پس از آن استعفا کرد که آقای ترامپ تصمیمش برای خروج کلیه نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد. همچنین، این ژنرال آمریکایی به ادامه حضور نیروهای نظامی کشورش در افغانستان معتقد بود و آن را اهرمی برای پیشبرد تلاش‌های دیپلماتیک جهت رسیدن به صلح می‌دانست.

آمریکا و جنگ افغانستان

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانش از سهم ‌نگرفتن کشورهای منطقه در جنگ افغانستان نیز انتقاد کرد. 

او گفت در حالی ‌که هند، پاکستان و روسیه در منطقه هستند‌ و این کشورها باید در افغانستان بجنگند، اما آمریکا با وجود شش هزار مایل فاصله در این کشور می‌جنگد.

آقای ترامپ به موضوع جنگ بین طالبان و داعش در افغانستان هم اشاره کرد و گفت نیروهای آمریکایی نباید مانع نبرد این دو گروه با هم شوند.

ترامپ افزود که به ژنرال ماتیس گفته بود که چرا اجازه نداده است که این دو گروه بین خود بجنگند؟ 

حق نشر عکس Getty Images
Image caption براساس گزارش‌ها، حدود هفت هزار سرباز آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد

آمریکا در حال حاضر حدود ۱۵ هزار نیرو در افغانستان دارد که بیشتر از شش هزار نفر از آنها نیروهای ویژه درگیر جنگ با گروه طالبان و دیگر گروه‌های شورشی است.

۳۵۰ هزار نیروی ارتش و پلیس افغانستان هم مشغول کارزاری بسیار خونین با طالبان و داعش هستند.

یکی از خواسته‌های طالبان در چند دور مذاکرات با مقام‌های آمریکایی خروج نیروهای این کشور از افغانستان بوده است.

حملات طالبان در سال‌های اخیر افزایش یافته و در تازه‌ترین گزارش بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز آمده که وضعیت کنترل دولت بر مناطق این کشور رو به کاهش است،

در گزارش سیگار آمده که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب/ آبان سال ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.