عباس عراقچی بعد از مذاکره با طالبان وارد کابل شد

عباس عراقچی در دیدار با اشرف غنی حق نشر عکس Arg
Image caption عباس عراقچی هفته پیش با نمایندگان طالبان در تهران دیدار کرد

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران که هفته گذشته با هیئت طالبان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده، امروز، شنبه (۱۵دی/جدی) وارد کابل شد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که آقای عراقچی با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و دو طرف درباره اهمیت مناسبات همه‌جانبه دولت با دولت، روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و چگونگی استفاده بهتر از بندر چابهار ایران بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان، آقای عراقچی در رابطه به دیدار اخیر مقامات ایرانی با طالبان به آقای غنی گزارش داد و از تعهد دولت و کشورش به اصل رهبری و مالکیت حکومت افغانستان در تداوم روند صلح افغانستان اطمینان داد.

در خبرنامه ارگ آمده که دراین دیدار تاکید شده تا در تمام ابعاد با هماهنگی بیشتر کار صورت گیرد تا نتیجه موثر در پی‌داشته باشد.

وزارت خارجه افغانستان نیز اعلام کرده که آقای عراقچی در کابل با ادریس زمان، معاون وزارت خارجه افغانستان دیدار کرده و قرار است با دیگر مقام‌های ارشد این کشور نیز دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا نیز گزارش داده که هدف از سفر امروز آقای عراقچی به کابل "گفت‌وگو با مقامات افغانستان پیرامون مذاکرات صلح این کشور" است.

Image caption آقای عراقچی با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز دیدار کرد

در این سفر آقای عراقچی با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه حکومت وحدت ملی افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای عراقچی در دیدار با آقای عبدالله از پیشرفت ‌کار سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرد و افزود که سه کمیته از کمیته‌های مشترک کارهای خود را به پایان رسانده و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است.

معاون وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که این سندها زودتر نهایی و رهبران دو کشور آن را امضا کنند.

او درباره گفتگو با هیئت طالبان در تهران گفت که این مذاکرات در همآهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و تهران از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

آقای عبدالله نیز از این‌که تهران، کابل را در جریان مذاکرات با گروه طالبان قرارداده قدردانی کرد و اصول مذاکره حکومت افغانستان با گروه‌های "دهشت‌افگن" را برشمرده است.

رئیس اجرایی افغانستان تاکید کرده که حکومت از صلح حمایت می‌کند اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

سفر آقای عراقچی به کابل یک روزه بود.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای عراقچی با آقای غنی دیدار کرده است

'با طالبان مذاکره کردیم'

هفته گذشته وزارت خارجه ایران از سفر هیأت طالبان به تهران و مذاکره با این گروه برای "یافتن راهکار و مساعدت برای پیشبرد روند صلح" افغانستان خبر داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که هیئت طالبان روز (یکشنبه ۹ دی /۳۰ دسامبر) در تهران با عباس عراقچی معاون وزارت خارجه گفت‌وگوی مفصلی داشته است.

روز گذشته محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران گفته بود که مذاکرات با طالبان "با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود."

آقای واعظی گفت: "من در هیچ گزارشی ندیده‌ام که دولت افغانستان از مذاکرات ایران و طالبان ناراضی باشد. پیش از آغاز مذاکرات با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم."

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در واکنش به اظهارات آقای واعظی به بی‌بی‌سی گفت: دولت افغانستان از تلاش هر کشوری برای آوردن صلح در افغانستان استقبال می‌کند، اما این گفت‌وگوها باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد."

در گذشته مقام‌های افغانستان و آمریکایی در مواردی ایران را به حمایت از طالبان و حتی فراهم‌سازی تسلیحات به این گروه متهم کرده‌اند، اتهام‌هایی که مقامات ایران همواره آن را رد کرده‌اند.