شورای عالی صلح افغانستان: دولت در نشست عربستان شرکت نکند

افغانستان حق نشر عکس HPC
Image caption شورای عالی صلح از دولت افغانستان خواسته که در نشست عربستان شرکت نکند

شورای عالی صلح افغانستان از حکومت این کشور خواسته است تا بدون پیش شرط در نشست صلح افغانستان که قرار است در آینده نزدیک در شهرجده، پایتخت عربستان برگزار شود، شرکت نکند.

احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح امروز، یکشنبه ( ۱۶جدی/دی) در کابل به خبرنگاران گفت در صورتیکه گروه طالبان در این نشست حاضر به گفتگو‌های رو در رو با هیئت افغانستان نباشد، دولت افغانستان نباید بار دیگر تجربه نشست شهر ابوظبی را تکرار کند.

در نشست ابوظبی که نمایندگان کشورهای آمریکا، پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی حضور داشتند، طالبان حاضر به گفتگوی رو در رو با هیئت افغانستان نشدند.

تاریخ نشست جده هنوز مشخص نیست. این نشست به میزبانی عربستان سعودی و به منظور پیشبرد گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان برگزار خواهد شد.

آقای طاهری گفت که مدیریت صلح افغانستان باید به دست حکومت افغانستان باشد.

حق نشر عکس CEO
Image caption آقای طاهری گفت که آقای عراقچی درباره نشستش با گروه طالبان به رئیس جمهور و مقام‌های افغانستان گزارش داد

ایران با هماهنگی افغانستان با طالبان مذاکره کرد

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان درباره نشست‌هایی که درباره روند صلح افغانستان در ماه‌های اخیر از جمله با مشارکت ایران برگزار شده، گفت که مقام‌های ایرانی با هماهنگی کامل دولت افغانستان اقدام به مذاکره با طالبان کرده‌اند.

حدود ده روز قبل و پس از مذاکرات نمایندگان طالبان و مقام‌های آمریکایی در ابوظبی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به کابل سفر و با مقام‌های افغانستان دیدار کرد.

به گفته آقای طاهری، علی شمخانی برای هماهنگی با دولت افغانستان جهت مذاکره با گروه طالبان به کابل سفر کرده بود.

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان همچنین گفته است که هیج کسی، دولت و مردم افغانستان را در روند گفتگوهای صلح این کشور در حاشیه قرار نخواهد داد. به گفته آقای طاهری سفر دیروز عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران به افغانستان نیز به این دلیل بود که درباره نشست خود با گروه طالبان به رئیس جمهوری و مقام‌های افغانستان گزارش دهد.

به گفته آقای طاهری، از طرف ایران تعهد سپرده شده که هر گامی که در روند صلح افغانستان برداشته می‌شود با هماهنگی "خیلی قوی" با دولت افغانستان باشد.

او درباره نشست‌های زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا با نمایندگان طالبان در زمینه صلح افغانستان نیز گفت که تمام نشست‌های آقای خلیلزاد قبل و بعد از دیدار با نمایندگان طالبان، با دولت افغانستان هماهنگ می‌شود.

سخنگوی شورای عالی صلح تاکید کرد که تمام گفتگوهایی که تاکنون انجام شده در راستای تسهیل روند صلح افغانستان است و مردم افغانستان از تمام قضایای صلح این کشور مطلع خواهند شد.

در همین حال قرار است تا دو روز دیگر محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهوری افغانستان در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح برای یک دیدار چهار روزه به پاکستان سفر کند.

هدف این سفر جلب حمایت سیاسی و تعهد عملی پاکستان در مورد کمک به تامین صلح افغانستان عنوان شده است.