پرونده 'پسرخوانده وزیر دفاع پیشین افغانستان' به دادگاه رفت

افغانستان حق نشر عکس Kabul Police
Image caption این افراد برای ۲۴ ساعت با نیروهای پلیس در مرکز شهر درگیر بودند

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که پرونده تمیم شنسب، "پسر خوانده/ناتنی عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان" را برای رسیدگی به دادگاه سپرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که پروند آقای شنسب و ۱۹ تن از "شرکای جرمی‌اش" بعد از تحقیق توسط دادستانی افغانستان تکمیل و برای رسیدگی به دادگاه سپرده شد.

او گفت که آقای شنسب و ۱۹ نفر از همراهانش توسط دادستانی افغانستان متهم به قتل ۲ تن، مجروح کردن ۵ نفر، تمرد از حکم دادگاه، اخلال نظم عمومی، تجاوز بر کارمندان خدمات عمومی، غصب ملکیت و جبران خسارات وارده به دولت و افراد هستند.

روز سه‌شنبه ۱۳ قوس/ آذر وقتی نیروهای پلیس با حکم دادگاه برای تخلیه منزلی که آقای شنسب در شهرنو کابل در آن ساکن بود، مراجعه کردند، او با نیروهای پلیس درگیر شد.

نیروهای پلیس با حکم دادگاه و حضور دادستان برای تخلیه خانه‌ای که گویا غصب شده بود، به منطقه شهر‌نو رفته بودند و افراد مسلح وابسته به آقای شنسب که این خانه را در تصرف داشت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

این درگیری ۲۴ ساعت ادامه یافت یکی از نگهبانان آقای شنسب و یک سرباز پلیس در این برخورد مسلحانه کشته و براساس اعلام وزارت داخله/کشور افغانستان شش سرباز پلیس نیز در حادثه زخمی شدند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامش در گزارش درج شود، تایید کرد که آقای شنسب پسر همسر آقای وردک است.

این درگیری باعث شد که برای ۲۴ ساعت مرکز شهر نو کابل که قلب تجارتی این شهر نیز به حساب می‌آید، تعطیل و بیشتر فعالیت تجاری در آنجا متوقف شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای شنسب برای ۲۴ ساعت در شهر نو با پلیس درگیر بود(عکس از آرشیو)