طالبان: با آمریکا هفته بعد گفت‌وگو می‌کنیم

گروه طالبان حق نشر عکس AFP
Image caption یک منبع از گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که دور بعدی مذاکرات این گروه با نمایندگان آمریکا به هفته بعد موکول شده است.

یک منبع از گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که دور بعدی مذاکرات این گروه با نمایندگان آمریکا به هفته بعد موکول شده است. پیش از این قرار بود که این نشست، امروز (۱۹ جدی/دی) و فردا برگزار شود، اما دقیق مشخص نشده که چرا زمان آن تغییر کرده است.

این منبع از طالبان گفته است که نشست نمایندگان این گروه با نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح در هفته بعد در تاریخ ۱۵ ژانویه قرار است انجام شود.

پیش ازاین خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که گروه طالبان بر سر موضوعات مذاکرات قطر به توافق نرسیده‌اند، از این‌رو این نشست به هفته بعد موکول شده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان در سه ماه گذشته دست‌کم سه بار با اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیلزاد شب گذشته اعلام کرد که دور دیگری از سفرهای منطقه‌ای‌اش را آغاز کرده و قرار است به پاکستان، هند، چین و افغانستان سفر کند.

از جزئیات سفر آقای خلیلزاد و گفت‌وگوهای او با مقام‌های کشورهای منطقه از جمله پاکستان، روسیه و عربستان اطلاعاتی در دست نیست. اما او اعلام کرده است که در پی فراهم‌سازی مذاکرات بین‌الافغانی است.

نشست قطر در حالی به تاخیر افتاده است که پیش از این اعلام شده بود که این نشست در ادامه مذاکرات نمایندگان طالبان در ابوظبی در جده عربستان در اواخر این ماه (ژانویه) برگزار خواهد شد. اما مدتی بعد اعلام شد که طالبان با نمایندگان آمریکا در قطر به گفت‌وگو می‌نشیند.

هنوز علت تغییر مکان مذاکرات طالبان و امریکا از عربستان به قطر مشخص نشده است، اما گزارش شده است که گویا عربستان از طالبان خواسته است که در این نشست با دولت افغانستان به گفت‌وگو بنشیند، موضوعی که طالبان بارها آن‌را رد کرده و گفته است که حاضر نیست با دولت افغانستان مذاکره کند. این گروه، آمریکا را طرف اصلی مذاکره می‌داند.

حق نشر عکس ICANA
Image caption دو هفته پیش (۵ دی/۲۶ دسامبر) علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سفری به کابل با مقام‌های افغان دیدار کرد و درباره گفت‌وگوهای ایران با طالبان جزئیاتی را ارائه کرد و گفت که این روند همچنان ادامه خواهد داشت

با این حال در حدود سه ماه گذشته نمایندگان کشورهای مختلفی با اعضای گروه طالبان دیدار کرده‌اند. در نشست پنج‌جانبه ابوظبی، نمایندگان آمریکا، پاکستان، عربستان، امارات متحده عربی و طالبان حضور داشتند.

پس از آن ایران اعلام کرد که با گروه طالبان رابطه دارد و تهران هم حدود دو هفته پیش میزبان گروه طالبان بود.

با این حال در دست‌کم پنج دیدار مقام‌های کشورهای مختلف بویژه آمریکا با طالبان، هیچ‌گاه دولت افغانستان حضور نداشته است. به نظر می‌رسد کابل چندان از این نشست‌ها راضی به نظر نمی‌رسد. امروز هم عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی گفت که تاکنون هیچ تغییری در موضع طالبان دیده نشده است.

مطالب مرتبط