بازداشت در پاکستان 'حاوی پیامی برای طالبان است'

Members of Taliban delegation take their seats during the multilateral peace talks on Afghanistan in Moscow, Russia November 9, 2018. حق نشر عکس Reuters
Image caption طالبان هیاتی را به مسکو فرستاده بود

منابع آگاه طالبان به بی بی سی گفته اند که پاکستان یک عضو ارشد این گروه را در تلاشی برای فشار آوردن بر پیکارجویان در خلال گفتگوها با آمریکا بازداشت کرده است.

حافظ محب الله که در زمان حکومت طالبان بر افغانستان تا پیش از سال ۲۰۰۱ وزیر امور دینی بود در شهر پیشاور تحت بازداشت قرار گرفته است.

آمریکا مکررا از پاکستان خواسته اجازه ندهد طالبان از خاک این کشور به عنوان یک "پناهگاه امن" استفاده کند.

پاکستان این مساله را که از طالبان برای اعمال نفوذ در افغانستان حمایت می‌کند، رد می‌کند.

این بازداشت درحالی صورت می‌گیرد که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا در امور آشتی ملی افغانستان قرار است به زودی از پاکستان بازدید کند. آقای خلیلزاد اخیرا رشته ملاقات هایی با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر و امارات متحده عربی داشته است.

آمریکا از پاکستان می خواهد طالبان را به رسیدن به توافقی در افغانستان ترغیب کند تا مناقشه ۱۷ ساله این کشور بعد از سقوط طالبان به پایان برسد.

مقام های پاکستانی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

منابع آگاه طالبان می گویند که حافظ محب الله چند سال بود که در پیشاور زندگی می کرد.

دو مقام بلندپایه طالبان که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که هدف از این دستگیری اعمال فشار بر طالبان برای دیدار با زلمی خلیلزاد در طول هفته جاری در پاکستان، یا مهم تر از آن موافقت با دیدار با نمایندگان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بوده است.

طالبان تاکنون از برگزاری دیدارهای مستقیم با مقام های افغان خودداری کرده است، دولتی که "دست نشانده" آمریکا می داند.

منابع این گروه می گویند که دولت های پاکستان و عربستان سعودی هر دو در تلاش بوده اند طالبان را برای تغییر مسیر قانع کنند.

یک مقام ارشد طالبان به بی بی سی گفت: "آنها او (محب الله) را برای فرستادن پیامی دستگیر کرده اند."

Image caption آمریکا برای ۱۷ سال مشغول نبرد با طالبان بوده است

یک عضو "شورای کویته" طالبان افزود: "در مورد گفتگوهای صلح آتی ملاقاتی با مقام های پاکستانی برگزار شد که با بحث و مشاجره خاتمه یافت. بلافاصله بعد از آن مقام ها با یورش به چند خانه محب الله را دستگیر کردند. بعد از آن ملاهیبت الله (رهبر طالبان) در پیامی همگانی هشدار داد مواظب باشند."

مقام های طالبان قبلا گفته اند که فقط زمانی گفتگو با دولت افغانستان را شروع می کنند که تاریخ دقیق خروج نیروهای آمریکایی از این کشور مورد موافقت قرار گرفته باشد.

تازه ترین دور مذاکرات میان آقای خلیلزاد و نمایندگان طالبان در ماه دسامبر در ابوظبی با حضور مقام های پاکستانی و سعودی انجام شد.

تیمی از دولت افغانستان هم به امارات رفته بود اما طالبان حاضر به دیدار با آن نشد.

یک منبع آگاه مشارکت کننده در مذاکرات گفت که پاکستان برای انجام گفتگوها فشار آورده بود، و مقام های سعودی سعی کرده بودند، اعضای طالبان را راضی کنند حداقل با نمایندگان دولت افغانستان دست دهند یا در کنار آنها نماز بخوانند.

علیرغم انکارهای پاکستان، مقام های آمریکایی و افغان بارها این کشور را متهم به پشتیبانی از طالبان کرده اند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی در ژانویه ۲۰۱۸ ادعا کرد که پاکستان در ازای کمک های آمریکا "چیزی جز دروغ و فریب" تحویل نداده است.

احمد رشید تحلیلگر به بی بی سی گفت: "فکر می کنم سیاست پاکستان شاهد تغییر بوده. ارتش و دستگاه اطلاعاتی آن سعی دارند طالبان را قانع و راضی کنند تا با آمریکایی ها و دولت کابل دیدار کند."

او افزود: "یکی از فشارهای عمده (بر پاکستان) نه از طرف آمریکا بلکه سعودی ها و امارات متحده عربی وارد می آید."

این دو کشور اخیرا میلیاردها دلار وام در اختیار پاکستان که اقتصادش در تقلاست گذاشته اند.

تصور می شود که آقای ترامپ درحال بررسی خروج شمار قابل توجهی از ۱۴ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان باشد، ظاهرا به این دلیل که از فقدان پیشرفت در مناقشه افغانستان سرخورده است.

مقام های پاکستانی اغلب می گویند که این کشور دیگر بر طالبان "آن نفوذ سابق را ندارد". اما همچنین اصرار دارند که می خواهند به آوردن صلح و ثبات به افغانستان کمک کنند.

Image caption طالبان در سال های اخیر قدرت زیادی گرفته اند

پاکستان در ماه اکتبر ملا برادر از بنیانگذاران طالبان را آزاد کرد، ظاهرا با این هدف که او فرصت نقش آفرینی در مذاکرات صلح را داشته باشد. ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان سال پیش به بی بی سی گفت که این تصمیم گرفته شده تا "از هر فرصتی که می تواند صلح را تسهیل کند استفاده کنیم."

با این حال آقای رشید گفت که "مقدار زیادی از تدارکات لجستیکی طالبان از پاکستان می آید" و "معلوم نیست که این خطوط تدارکاتی متوقف شده باشد."

یک عضو بلندپایه سابق طالبان در مورد نیات مقام های پاکستانی ابراز تردید کرد و گفت این کشور در جریان مذاکرات صلح سعی داشته اعضایی از طالبان که با منافع پاکستان همدردی دارند را مطرح کند نه اعضای دفتر رسمی این گروه در قطر را.

او اخطار داد که اگر فشار بر طالبان بیش از حد بالا بگیرد احتمال "فروپاشی" مذاکرات می رود.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط