صف‌های طولانی برای شکایت از نتایج انتخابات کابل؛ صدها شکایت ثبت شده

انتخابات
Image caption پرونده‌هایی که از شکایت‌های ثبت شده از انتخابات کابل ترتیب شده بود. شمار آنها به سه هزار شکایت می‌رسید.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید برای ثبت شکایات از نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل صف‌های طولانی تشکیل شده بود.

حمیرا حقمل، یکی از اعضای این کمیسیون امروز پنجشنبه ۲۷ جدی/دی به بی‌بی‌سی گفت ثبت شکایات تا ساعت دوازده شب گذشته ادامه داشت و حجم شکایات ثبت شده بسیار بالاست.

به گفته وی، در ۴۸ ساعت زمان قانونی حدود یک هزار شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و کوچی‌ها ثبت شده است.

این کمیسیون پیش از این اعلام کرده بود که شمار شکایات ثبت شده از نتایج ابتدایی انتخابات در ۳۲ ولایت دیگر در مجموع حدود ۳ هزار مورد بوده است.

رسیدگی به شکایات ثبت شده در ولایت کابل در دفتر ولایتی کمیسیون پانزده روز و سه روز برای استیناف خواهی و پانزده روز برای رسیدگی به شکایات در دفتر مرکز کمیسیون رسیدگی به شکایات طول خواهد کشید.

آرای انتخابات ولایت کابل یک بار از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به دلیل آنچه تقلب‌های گسترده در روز انتخابات و در روند بازشماری آرا خوانده می‌شد، باطل اعلام شد اما بعدا در توافق با کمیسیون مستقل انتخابات دوباره معتبر شناخته شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به دنبال شمار زیاد شکایات از تخطی‌ها در انتخابات پارلمانی افغانستان، بخشی از آرای این انتخابات بازشماری شد

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان برعکس آنچه که در تقویم انتخاباتی مشخص شده بود، یکجا و به تاریخ ۱۹ عقرب/ آبان اعلام نشد. اعلام نتایج به گونه تدریجی از تاریخ دوم قوس/آذر آغاز و با گذشت حدود دو ماه تا تاریخ ۲۴ جدی/دی ادامه یافت.

هنوز مشخص نیست نتایج نهایی و قطعی این انتخابات چه زمانی اعلام خواهد شد. این نتایج از سوی کمیسیون مستقل انتخابات با درنظرداشت نتایج بررسی‌های کمیسیون شکایات اعلام خواهد شد.

اما خانم حقمل می‌گوید آنها تصمیم نهایی در مورد شکایات ده ولایت را به کمیسیون فرستاده و در جریان هفته بعد نتایج رسیدگی به شکایات بیست ولایت دیگر را نیز نهایی و به کمیسیون انتخابات خواهند فرستاد.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر امسال در ۳۲ ولایت برگزار شد. انتخابات پارلمانی در ولایت قندهار به دلایل امنیتی با یک هفته تاخیر برگزار شد و انتخابات در ولایت غزنی به دلیل اختلافات گسترده روی چگونگی توزیع کرسی‌ها تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر افتاده است.