برف و طوفان باعث بسته شدن گذرگاه استراتژیک سالنگ شد

افغانستان حق نشر عکس ریاست حفظ و مراقبت سالنگها
Image caption این گذرگاه ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل وصل می‌کند

ریاست "حفظ و مراقبت سالنگ‌ها" در افغانستان اعلام کرد که به دلیل برفباری سنگین، طوفان شدید و ریزش برفکوچ (بهمن) گذرگاه استراتژیک سالنگ در شمال کابل بر روی رفت و آمد بسته شده است.

این نهاد دلیل بسته شدن مسیر را احتمال سرازیر شدن برف کوچ(بهمن) اعلام کرده است.

این ریاست گفت که براساس پیش بینی انجام شده برفباری در سالنگ تا ٢٤ ساعت آینده ادامه می‌یابد و به همین دلیل از شهروندان افغانستان خواسته که تا بهتر شدن وضعیت آب و هوا قصد سفر از مسیر سالنگ را نکنند.

چند روز قبل نیز به دلیل برفباری و سرازیر شدن برف کوچ مسیر سالنگ برای چندین ساعت بسته شده بود.

دیروز نیز ریاست "حفظ و مراقبت سالنگ‌ها" درباره وضعیت عمومی گذرگاه استراتژیک سالنگ گفته بود که ضخامت برف در سالنگ به ۳۵ سانتی متر رسیده‌است.

میزان دید در این منطقه یک کیلومتر اعلام و سرعت وزش باد نیز ۲ متر در ثانیه تخمین شده بود.

براساس اعلام این ریاست ۲۰ کیلومتر از این گذرگاه یخ زده و میزان رطوبت نیز ۱۰۰ درصد اعلام شده بود. درجه هوا نیز به منفی ۹ درجه سانتی گراد رسیده بود.

گذرگاه سالنگ با طول ۲.۷ کیلومتر، در ارتفاعات سلسله کوه های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله‌های جهان، توسط اتحاد شوروی ساخته شد.

۱۹ دلو/بهمن ۱۳۸۸ طوفان شدیدی مناطق جنوبی سالنگ را فراگرفت و همزمان با آن، فرود آمدن برف‌کوچ منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۹۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر دیگر شد، که انتقادهای زیادی را علیه نهادهای دولتی برانگیخت.

این گذرگاه ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل وصل و اجناس کشورهای آسیای میانه نیز از این مسیر به کابل و سایر شهرهای جنوبی افغانستان می‌رسد.