کابل، تهران، دهلی و پکن از آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسئولان محیط زیست در کابل، پایتخت افغانستان از مردم خواسته که به دلیل آلودگی هوا کمتر از خانه‌های خود بیرون شوند

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۹۸ درصد شهرهای که بیشتر از صد هزار نفر جمعیت دارند و در کشورهای کم درآمد و متوسط قرار دارند، با آلودگی هوا مواجه‌اند.

آمار سازمان بهداشت نشان می‌دهد که سالانه هفت میلیون نفر در دنیا به علت بیماریهای ناشی از آلودگی هوا جان می‌دهند.

با افزایش تراکم جمیعت در شهرها، آلودگی هوا نیز به یک مشکل بزرگ در بسیاری از شهرهای جهان تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر کابل، دهلی، تهران، کراچی، پکن و برخی دیگر شهرهای کشورهای آسیایی هم در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌اند، پدیده‌ای که سالانه میلیون‌ها تن از شهروندان این شهرها را با بیماریهای تنفسی و سرطان ریه مبتلا می‌کند.

اتال جاین، ۴۱ سال دارد و در شهر دهلی پایتخت هند زندگی می‌کند. او اخیرا به خاطر ابتلا به سرطان شش عمل شد.

پزشکانی که آقای اتال را عمل کردند، می‌گویند یک غده‌ای به اندازه یک توپ کوچک را از شش او بیرون آوردند. غده‌ای سرطانی که اگر در وقت مناسب تشخیص و برداشته نشده بود، به زندگی آقای اتال پایان می‌داد.

آقای اتال می‌گوید که آلودگی هوا در دهلی باعث سرطان شش او شده و حالا نگران سلامت خانواده خود است.

او افزود:"دکتر به من گفت دلیل ابتلا به سرطانم یا به خاطر آلودگی هواست یا به علت سیگار کشیدن ولی من اصلا سیگار نمی‌کشم. حتی بچه‌ام وقتی سرفه می‌کند، می‌ترسم که او هم به خاطر آلودگی هوا سرطان نگرفته باشد."

حق نشر عکس MONEY SHARMA
Image caption شاخص آلود گی هوای دهلی حدود ۳۰۰ صد میلی میکرون اعلام شده

شاخص آلودگی هوای دهلی حدود ۳۰۰ صد میلی میکرون اعلام شده، سطحی‌که برای سلامت شهروندان آن می‌تواند، خطرناک باشد.

به دلیل افزایش میزان آلودگی هوا، پزشکان می‌گویند که شمار مبتلایان بیماری‌های تنفسی به خصوص در میان جوانان این شهر در ظرف ۲۵ سال گذشته پنجاه درصد افزایش یافته است.

آرویند کمار، پزشک متخصص امراض شش در هند: "امروز وضعیت به گونه‌ای شده که حتی وقتی ریه‌های افراد غیر سیگاری را در دهلی معاینه می‌کنیم به ندرت ریه‌های سالم می‌بینیم."

کارشناسان می‌گویند سوخت‌های غیر استاندارد، زندگی میلیون‌ها نفر را در شهرهای بزرگ جهان تهدید می‌کند. استفاده از خودورهای کهنه و جاده‌های خاکی نیز به گفته آنها باعث آلودگی هوا شده و بیماری‌های تنفسی و قلبی در پی‌دارد.

معصومه ابتکار، از مسئولان امور محیط زیست ایران می‌گوید که نادیده گرفتن استانداردهای لازم و پایین بودن کیفیت مواد نفتی، تهران و سایر شهرهای ایران را به شدت آلوده کرده است.

او می‌گوید با وجود تلاش‌های یک ساله‌ای دولت به منظور تولید انرژی پاک، هنوز دسترسی به آب و هوای پاک در ایران به زمان زیادی نیازمند است.

شهر کراچی پاکستان هم یکی دیگر از شهرهای آلوده جهان است. شهریکه با وجود راه داشتن به دریا همواره به دلیل استفاده از خودروهای کهنه، در رفت و آمد بودن هزاران ریکشا(سه چرخه) در روز و فعالیت کارخانه‌های سنگین، زندگی روزمره را برای شهروندانش نفس گیر کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption متخصصان از مردم خواسته که هنگام آلودگی هوا از ماسک استفاده کنند

محمد رفیق، رئیس پیشین محیط زیست شهر کراچی می‌گوید که مشکل اساسی در زمینه مبارزه با آلودگی بیش از حد، عدم به کارگیری راهکارهایی است که سازمانهای ذیربط به حکومت پیشنهاد می‌کنند.

برای تصفیه محیط زیست حد اقل باید به توسعه جنگل‌ها در شهرهای آلوده توجه صورت گیرد. سرمایه‌گذاری روی احیای جنگل‌ها و پارک‌های سبز باعث تولید اکسیژن بیشتر و کاهش میزان دی اکسید کربن در شهرها می‌شود. چنانچه در مورد شهرهایی‌ که با کمبود آب مواجه هستند، ذخایر آب را مهیا می‌سازد تا مشکلات مردم را رفع کند، برای تولید اکسیژن هم به کاشت درختان و ساختن ساحات سبز ضرورت است.

با افزایش میزان آلودگی در شهر کابل؛ اخیرا وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان اعلام کرده که در هماهنگی با اداره ملی حفاظت محیط زیست این کشور ساعت کاری اداره‌های دولتی و وزارتخانه‌ها را به دلیل جلوگیری از آلودگی بیش از حد هوا در شهر کابل، تغییر داده است.

عزت‌الله صدیقی، معاون اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که با فرا رسیدن زمستان هوای کابل به ویژه هنگام صبح و شام آلوده‌تر می‌شود.

آقای صدیقی به این نظر است که برای جلوگیری از بیماری‌های مهلک تنفسی مردم نباید بدون ضرورت شدید در این زمان از روز از خانه‌های خود بیرون شوند.

این مقام حفاظت از محیط زیست افغانستان توصیه می‌کند:"سفارش ویژه ما در هنگام زمستان به خصوص از طرف صبح و شام این است که تا وقتی مردم کار عاجلی ندارند از منازل خود بیرون نشوند. در فصل زمستان باید تلاش شود تا استفاده از سوخت زغال سنگ کاهش یابد، کودکان و افراد مسن که در برابر بیماری‌های تنفسی حساس هستند، نباید در معرض هوای آلوده قرار گیرند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تهران نیز یک از شهرهای آلوده جهان است

به گفته او برای کاهش آلودگی در چنین شرایطی به همکاری مردم نیاز است. لازم است تا در آغاز روز و تعطیل شدن وزارت خانه‌ها و اداره‌های دولتی، کارمندان از وسیله نقلیه انفرادی بیش از حد استفاده نکنند.

آقای صدیقی می‌گوید که اداره ملی حافظت از محیط زیست در هماهنگی با وزارت انرژی و آب و شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) در صدد پیدا کردن راه حل‌های بنیادی برای کاهش آلودگی هوای کابل هستند.

اداره محیط زیست افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که مقدار ذرات معلق در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ در فضای کابل به ۱۵۰۰ میلی میکرون در هر متر مکعب می‌رسیده است.

سال گذشته در فصل زمستان میزان آلودگی به ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلی میکرون در هر متر مکعب کاهش یافته بود.

به گفته مسئولان، اداره محیط زیست افغانستان خودروهای کهنه ۳۶ درصد از آلودگی شهر کابل را سبب شده‌اند. مقامات این اداره می‌گویند ۸۵ درصد از خودروها در شهرکابل، بیشتر از ۱۵سال عمر دارند و لازم است تا برای کمک به تصفیه هوای شهری حدود ۶۰ درصد آنان از چرخه تردد خارج شوند.

یک پژوهش تازه در چین نیز نشان می‌دهد که آلودگی طولانی مدت هوا باعث کاهش توانایی‌های شناختی از جمله هوش می‌شود. پکن از جمله شهرهای آلوده جهان است و به گفته محققان چینی آلاینده‌های هوا می‌توانند مستقیما بر مواد شیمیایی مغز تاثیر بگذارد و باعث مشکلات روانشناختی و افسردگی شوند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر ٩١ درصد مردم دنیا با هوای آلوده سر و کار دارند. کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت تراکم نفوس در شهرها میزان بیماری‌های کشنده و سرطانی افزایش خواهد یافت.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تاثیر آلودگی هوا بر هوش افراد