پاکستان به هواپیماهای باربری هند به افغانستان 'اجازه عبور از فضایش را نمی‌دهد'

دهلیز هوایی افغانستان و هند حق نشر عکس Shahhusain Murtazawi/Facebook
Image caption افغانستان اخیرا برای کاهش وابستگی تجارتی و حمل و نقل به پاکستان، با هند دهلیز هوایی ایجاد کرد

مسئولان شرکت هواپیمایی هندی "اسپایس جت" می‌گویند پاکستان مانع عبور هواپیماهای باربری این شرکت به افغانستان از طریق فضای هوایی‌اش شده است.

فرزاد رستمی، نماینده شرکت اسپایس جت در کابل به بی‌بی‌سی گفت در یک ماه گذشته این شرکت سه بار تلاش کرد اجازه پرواز کارگو/باربری به هند از طریق فضای هوایی پاکستان را به دست آورد اما موفق نشده است.

او می‌گوید که آنها برای این پروازهای باربری میان هند و افغانستان اجازه دادند و در این زمینه تفاهمی هم میان دو کشور وجود دارد.

گفته شده که این مشکل با مقام‌های هندی در میان گذاشته شده تا برای حل آن اقدام کنند.

جدا از هواپیماهای باربری، هواپیماهای مسافربری که میان کابل و دهلی رفت و آمد می‌کنند هم باید از فضای هوایی پاکستان عبور کنند. شرکت‌های هواپیمایی مسافربری اما تاکنون با مشکلی روبه‌رو نشده‌اند.

اگرچه تاکنون دلیل اصلی این اقدام پاکستان مشخص نشده اما روابط سیاسی تیره هند و پاکستان، پیش از این نیز روی تجارت بین هند و افغانستان تاثیر گذاشته است.

افغانستان از طریق دهلیز هوایی به هند، بیشتر خشکبار، میوه‌های خشک و تازه، گیاهان دارویی و صنایع دستی به هند صادر می‌کند و واردات افغانستان از هند شامل دارو، وسایل آرایشی و مواد غذایی است.

گفته می‌شود که اکنون سطح تجارت افغانستان و هند به حدود ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

افغانستان افزون بر ایجاد دهلیز هوایی با هند، با چند کشور دیگر نیز مسیرهای مشابه ایجاد کرده است.

این کشور در حال حاضر از طریق دهلیزهای هوایی به ۹ کشور کالاهای تجارتی صادر می‌کند.

در یک و نیم سال گذشته پنچ هزار چهارصد تن کالاهای مختلف از این مسیرها به بیرون از افغانستان صادر شده که ارزش مجموعی آن به حدود صد میلیون دلار می‌رسد.