ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر شد

ملا برادر
Image caption ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند

شورای رهبری طالبان گفته است که ملا عبدالغنی برادر، یکی از مؤسسان گروه طالبان، به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است. یک منبع از گروه‌ طالبان به بی‌بی‌سی با تایید این خبر گفته است که آقای برادر به قطر رسیده است.

پاکستان ملا غنی برادر را حدود سه ماه پیش پس از هشت سال زندان، آزاد کرد.

طالبان در بیانیه‌ای گفته است که "این اقدام بخاطر تقویت پروسه مذاکرات با جهت (طرف) آمریکایی و انجام بهتر آن صورت گرفته است."

همزمان با تعیین شدن آقای برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته شده گروه طالبان در پست‌های مختلف در چارچوب این گروه تغییراتی ایجاد کرده است.

در همین حال منبعی از گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت که در یک هفته گذشته حکومت افغانستان و گروه طالبان شماری از زندانیان شان را مبادله کردند.

به اساس این مبادله، به گفته او ۳۴ سرباز پلیس وارتش افغانستان از زندان طالبان و ده عضو طالبان از زندان بگرام آزاد شده‌اند.

گفتگوهای صلح

خبر تعیین شدن ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در حالی منتشر می‌شود که گروه طالبان روز سه‌شنبه (۲ بهمن/دلو) اعلام کرد که نشست و مذاکرات این گروه با نمایندگان آمریکا بر سر مسئله صلح افغانستان در شهر دوحه قطر ادامه دارد.

چهارمین دور نشست طالبان و نمایندگان آمریکا در قطر از چهار روز پیش آغاز شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای خلیلزاد به تازگی به عنوان نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد

براساس اعلام گروه طالبان دراین نشست ۸ تن از نمایندگان گروه طالبان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی شرکت دارند و از طرف آمریکا نیز هیئت ۱۱ نفری در گفتگو شرکت دارند.

طالبان گفته که موضوع اصلی مذاکره "پایان دادن به اشغال افغانستان" و اینکه کابل برای هیچ کشوری تهدید نباشد.

این چهارمین دیدار طالبان با هیئت آمریکایی است. قبل از این، گروه طالبان دوبار در قطر و یک بار در شهر ابوظبی با هیئت آمریکایی دیدار کرده بود.

در نشست فعلی از طرف آمریکا زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه این کشور برای صلح افغانستان مذاکره را پیش می‌‌برد.

مقامات آمریکایی تا کنون در مورد این دور نشست چیزی نگفته‌اند اما چند روز پیش زلمی خلیلزاد گفته بود که اگر طالبان ادامه مذاکرات را نمی‌خواهند، آمریکا با این گروه خواهد جنگید.

محمد وزیری، بی‌بی‌سی

تعیین ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر طالبان در قطر می‌تواند تحول مهمی در مذاکرات صلح با طالبان تلقی شود. این انتصاب از سوی مقامات طالبان، آن‌هم پس از آنکه چهارمین دور مذاکرات بین مقامات آمریکایی و طالبان اخیرا پایان می‌یابد، می‌تواند نشانه مهمی از پیشرفت این گفتگوها باشد. اهمیت این انتصاب را می‌توان در موقعیت آقای برادر در ساختار طالبان، نزدیکی وی به افغانستان و پاکستان ارزیابی کرد.

آقای برادر در سال ۲۰۱۰ در کراچی پاکستان دستگیر شد. نکته مهم در این دستگیری این بود که وی ظاهرا در آن زمان در حال انجام مذاکرات و برقراری تماس‌هایی با برخی از مقامات افغان در چارچوب مذاکرات با طالبان بود و دلیل حضور او در کراچی نیز در رابطه با همین مسایل بوده است. به گفته منتقدان دولت پاکستان، آقای برادر به نوعی و خارج از انتظارات دستگاه‌های پاکستانی در این مسایل دخیل بوده و به همین دلیل او بازداشت شد. از آقای برادر همواره به عنوان نفر دوم طالبان و کسی که دارای رابطه‌ای نزدیک با ملا محمد عمر، رهبر سابق طالبان بوده نام برده می‌شود.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که وی به‌ویژه به خاطر تعلق قومی خود به برخی از مقامات ارشد سابق در دولت افغانستان نزدیک بوده است. آقای برادر از درانی‌های پوپلزی است. آزادی آقای برادر همواره یکی از درخواست‌های افغانستان بود. آقای برادر در نهایت آزاد شد.

قرار گرفتن آقای برادر به عنوان رئیس دفتر قطر در عمل می تواند موضع طالبان را به موضع دولت افغانستان در این مذاکرات نزدیک کند. در مذاکرات اخیر طالبان در قطر آن‌ها بر انجام مذاکرات فقط با مقامات آمریکایی تاکید داشتند و تلاش کردند که از دیدار با مقامات افغانستان خودداری کنند.

اگر بپذیریم که آقای برادر که آزادی وی همواره مورد درخواست مقامات افغانستان بوده است، دارای روابط نزدیک با برخی از حلقات در داخل افغانستان است، این انتصاب را می توان به عنوان گشایشی در این مذاکرات تعبیر کرد؛ بدین مفهوم که این مذاکرات می تواند به دیدار طالبان و مقامات افغان منجر شود. ضمن این‌که اگر همچنین بپذیریم که دستگیری وی در پاکستان در سال ۲۰۱۰ به دلیل گفته شده بالا بوده است، این انتصاب می تواند نشانگر رضایت پاکستان بر پیشرفت این مذاکرات باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان تائید کرده‌اند که مقام‌های این گروه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند

ملا عبدالغنی برادر کیست؟

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند.

پیروان گروه طالبان از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند. او در مدارس دینی پاکستان مسایل دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است.

ملا برادر پس از سقوط حکومت "امارت اسلامی طالبان" در افغانستان، شورای کویته، مهم‌ترین تشکیل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

او به ملابرادر مشهور است و گفته می شود که با قبیله پوپلزایی از قبایل قندهار، نسبت دارد.

در زمان حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان در سال ۲۰۰۱، در زمان حکومت طالبان، او معاون وزارت دفاع طالبان بود. پس از سقوط گروه طالبان، معاون ملا محمد عمر شد.

منابع آگاه گفته بودند که "خواهر ملابرادر همسر ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان بود و همسر خود او هم خواهر ملا عمر است".