شماری از استادان و کارمندان مکاتب افغان-ترک در مزارشریف بازداشت شدند

Afghanistan
Image caption استادان مکاتب افغان _ ترک در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گویند نیروهای پلیس نیمه شب گذشته به مکاتب/مدرسه‌های پسرانه و دخترانه آنها "حمله کرده است."

استادان مکاتب افغان-ترک در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گویند نیروهای پلیس نیمه شب گذشته به مکاتب/مدرسه‌های پسرانه و دخترانه آنها "حمله کرده است."

شکرالله صمدی، یکی از استادان مکتب افغان-ترک به بی‌بی‌سی گفت پلیس نزدیک به پنجاه استاد و کارمند این مدرسه‌ها را بازداشت کرد.

به گفته وی، هفت تبعه ترکیه نیز شامل بازداشت شدگان هستند.

حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در مزار شریف که صبح امروز جمعه پنجم دلو/بهمن سری به این مکاتب زده، می‌گوید نیروهای امنیتی در منطقه حضور دارند و ساحه را به روی رفت و آمد بسته‌اند و مردم و خانواده‌ها در مقابل مکتب تجمع کرده‌اند.

خانواده‌هایی که در محل حضور دارند، ادعا دارند که در رویداد شب گذشته از سوی پلیس لت و کوب صورت گرفته و شماری زخمی شده‌اند.

پلیس در مورد این رویداد چیزی نمی‌گوید اما منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ می‌گوید شماری که از ورود نیروهای امنیتی جلوگیری کرده و در مقابل آنها مقاومت کرده بودند، بازداشت شده‌اند که پس از بازجویی رها خواهند شد.

او می‌گوید که تصمیم برای انتقال مدیریت این مکاتب باید به هر شکل ممکن عملی شود.

Image caption نیروهای امنیتی در منطقه مکاتب افغان _ ترک در مزار شریف حضور دارند و ساحه را به روی رفت و آمد بسته‌اند

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان اما در اعلامیه‌ای گفته روند انتقال مدیریت مکاتب افغان _ترک از نهاد "چاغ ایجوکشنل" به نهاد معارف ترکیه در شهر مزار شریف کاملا مسالمت‌آمیز صورت گرفته است.

در این خبرنامه آمده که در جریان این روند میان دانش آموزان، معلمان و نیروهای امنیتی هیچ‌گونه برخوردی فیزیکی رخ نداده و و بروز درگیری شایعه است.

در ماه عقرب/آبان نیز نیروهای پلیس برای انتقال مدیریت مکتب افغان _ترک در هرات تلاش کرده بودند و در نتیجه درگیری شماری را بازداشت کرده بودند.

جدال و درگیری در انتقال مدیریت مکتب افغان-ترک در ولایت جوزجان نیز صورت گرفته بود.

Image caption در دو مکتب افغان_ ترک پسرانه و دخترانه در مزارشریف ۶۰۰ دانش آموز درس می‌خوانند

جنجال بر سر چیست؟

پس از کودتای ۲۰۱۶ در ترکیه، دولت آن کشور فتح الله گولن را متهم به طراحی کودتا کرد و با این استدلال که مکاتب افغان - ترک هم زیر نظر و تحت حمایت اوست، خواهان مسدود شدن آن شد.

آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مکاتب/مدارس افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت "تروریستی" خواند و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

اما مسئولان این مکاتب این ادعاها را شدیدا رد کردند و گفتند مصارف این نهادها از فیس دانش آموزان تمویل می‌شوند.

پس از ماه‌ها جدال، سرانجام در زمستان سال گذشته دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای با طرف ترکیه رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

تاکنون مدیریت پیشین این مکاتب و شمار زیادی از دانش آموزان و خانواده‌های آنان به این تصمیم معترض هستند و در مقابل روند انتقال مدیریت این مکاتب مقاومت می‌کنند.

مدارس افغان-ترک در افغانستان که بیش از ۲۳ سال عمر دارند، از موفق‌ترین مکاتب این کشور شناخته می‌شوند.

اکنون دوازده مکتب افغان - ترک در افغانستان فعال است. حدود هشت هزار دختر و پسر در این مکاتب مشغول تحصیل هستند. داوطلبان باید از سه مرحله امتحان بگذرند تا در این مکاتب شامل شوند.