غنی: ۴۵ هزار نیروی افغان در چهار سال گذشته کشته شده‌اند

اشرف غنی حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفته از آغاز ریاست جمهوری او ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده‌اند

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی این کشور از سال ۲۰۱۴ در جنگ علیه شورشیان کشته شده‌اند.

این رقم بالاتر از آن است که تا حالا تصور می‌شد، چنانچه آقای غنی قبلا گفته بود که از سال ۲۰۱۵ تا اوایل امسال ۲۸ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده است.

رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگوی با فرید زکریا خبرنگار آمریکایی در مجمع اقتصادی داووس در سوییس گفت: "شمار تلفات نیروهای بین‌المللی دراین مدت ۷۲ نفر بوده است و این نشان می‌دهد که مسئولیت اصلی نبرد به عهده کیست."

آقای غنی در حالی این موضوع را مطرح کرده که گفت‌وگوهای نمایندگان آمریکا و گروه طالبان در دوحه به ششمین روز کشیده شده است.

طالبان اصلی‌ترین گروه شورشی در افغانستان اعلام کرده است که مذاکرات رو در روی این گروه با نمایندگان آمریکا در چند روز گذشته ادامه داشته و قرار است فردا هم ادامه یابد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسئولیت اصلی نبرد با شورشیان به عهده ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان است

از جزییات این مذاکرات اطلاعات زیادی در دست نیست ولی گزارش‌های منتشر شده که دراین مذاکرات پیشرفت‌های حاصل شده است.

آقای غنی گفت: "از زمانی که من رئیس جمهور شدم، بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغان بالاترین هزینه‌ (جانشان) را در جنگ داده‌اند."

او گفت: "ما به یک افغانستان با ثبات نیاز داریم تا در مورد امنیت آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و دیگران اطمینان داشته باشیم ولی مهمتر از آن حقوق و نهادهای دموکراتیک خود افغان‌ها است."

تصمیم آقای غنی در مورد افشای شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان کم سابقه است.

جنگجویان طالبان مکررا حملات مرگباری را بر پایگاه‌های نظامی، سربازان و پلیس افغانستان انجام می‌دهند و در سال‌های اخیر مقامات آمریکایی و افغان از انتشار آمار تلفات نیروهای امنیتی افغان به دلیل "حساس بودن" اجتناب کرده‌اند.

قدرت و تسلط طالبان از زمان پایان ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی و ناتو در ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

نیروهای امنیتی تحت حمایت آمریکا و ناتو در افغانستان درگیر نبرد خونین با شورشیان هستند و حملات شورشیان هم به صورت فزاینده بیشتر و مرگبارتر شده است.

از سوی دیگر تلفات غیرنظامی هم در افغانستان به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. براساس گزارش سازمان ملل بیشتر از ۱۰ هزار غیرنظامی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

موضوعات مرتبط