خلیلزاد: توافق با طالبان مشروط به آتش‌بس همه‌جانبه و مذاکره بین‌الافغانی است

خلیلزاد حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد در یک هفته گذشته مشغول گفت‌وگو با نمایندگان گروه طالبان در قطر بوده

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان اعلام کرده که اگر روی "مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه" با گروه طالبان توافقی نشود، روی مسایل دیگر توافقی در کار نخواهد بود.

آقای خلیلزاد که در یک هفته گذشته مشغول مذاکره با نمایندگان طالبان در دوحه بوده، در حساب توییتری خود نوشته است که دراین گفت‌وگوها با نمایندگان این گروه "پیشرفت‌های مهمی" صورت گرفته اما تا هنوز توافقی بدست نیامده است.

آقای خلیلزاد نوشته است: "پس از ۶ روز مذاکره در قطر برای مشورت عازم افغانستان هستم. نشست‌ها دراینجا بیش از هر زمان دیگری سازنده بود. پیشرفت‌های مهمی روی مسایل حیاتی بدست آمده است."

آقای خلیلزاد نوشته است: "کار ما ادامه دارد و مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. مسایلی باقی مانده که باید حل شود. تا زمانی‌که روی همه مسایل توافق نشود، توافقی در کار نیست. مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه قطعا از جمله این مسایل است."

پیشتر یک منبع گروه طالبان به بی‌‎بی‌سی گفته بود که پس از یک هفته مذاکره میان نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر، قرار است بزودی نتیجه این مذاکرات در یک اعلامیه مشترک اعلام شود.

این منبع که نخواست نامش برده شود، به محفوظ زبیدی، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل گفت که در نتیجه این مذاکرات، هیات آمریکایی توافق کرده که نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کند اما توییت اخیر آقای خلیلزاد بیانگر آن است که اختلافات هنوز حل نشده است.

منابع گروه طالبان پیشتر گفته بودند که قرار است ملاعبدالغنی برادر، رئیس جدید دفتر سیاسی طالبان به زودی به مذاکرات صلح میان این گروه و نمایندگان آمریکا در دوحه بپیوندد.

آقای برادر دو روز پیش به عنوان رئیس دفتر طالبان تعیین شد؛ اقدامی‌که هدف از آن تقویت گفت‌وگوهای صلح با واشنگتن خوانده شده است.

چهارمین دور مذاکرات صلح نمایندگان طالبان و هیات آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد، در یک هفته گذشته در دوحه پایتخت قطر ادامه داشته است.

Image caption ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند

پیشتر هم گزارش‌های منتشر شده حاکی بود که نمایندگان آمریکا پذیرفته‌اند که نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌‎کنند و گروه طالبان هم توافق کرده‌اند که جلو حملات القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را علیه نیروهای خارجی مستقر در افغانستان بگیرند.

طولانی شدن این دور مذاکرات که ابتدا قرار بود برای دو روز ادامه یابد، انتظارات در مورد دست یافتن به یک توافق را افزایش داده اما گروه طالبان تاکنون حاضر نیستند در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان شرکت کنند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست مجمع اقتصادی داووس گفت که وظیفه اصلی دفتر زلمی خلیلزاد، زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است.

او افزود که بدون حضور دولت افغانستان و رایزنی با کشورهای منطقه مذاکرات نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز اخیرا گفته که گروه طالبان خواهان ایجاد امارت اسلامی در افغانستان هستند ولی "مردم از دستاوردهای ۱۷ سال این کشور دفاع خواهند کرد."

منابع طالبان همچنین به بی‌بی‌سی گفته‌اند که برعلاوه تعیین ملا برادر به عنوان رئیس دفتر قطر، ۸ والی نام نهاد و ۴ رئیس کمیته‌های مختلف این گروه تبدیل شده‌اند و ظاهرا دلیل آن مخالفت این افراد با گفت‌وگوهای صلح بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفته از آغاز ریاست جمهوری او ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده‌اند

دو مقام طالبان که از جریان مذاکرات دوحه آگاهی دارند، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که پس از آنکه تعیین ملا برادر به ریاست هیات مذاکره‌کننده طالبان به معنی جدی شدن بیشتر مذاکرات است.

مقامات آمریکایی تا کنون دراین مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

ملا برادر یکی از موسسان گروه طالبان اکتوبر گذشته پس از هشت سال از زندان در پاکستان آزاد شد.

سوال‌های در مورد صحت ملا برادر مطرح بوده و مقامات طالبان پس از آزادی او گفته بودند که ملا برادر پیش از پیوستن به شورای رهبری این گروه نیاز به استراحت دارد.

ملا برادر پیش از بازداشت از سوی یک تیم متشکل از نهادهای اطلاعاتی آمریکا و پاکستان در سال ۲۰۱۰، رهبری عملیات نظامی طالبان را در جنوب افغانستان به عهده داشت.

گفته می‌شود که ملا برادر از افراد بسیار نزدیک ملا عمر رهبر سابق طالبان است که به او لقب "برادر" داده بود.

گروه طالبان به صورت روزانه حملات شدیدی را علیه اهداف دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور انجام می‌دهند و از نظر تحلیلگران از سال ۲۰۰۱ نسبت به هر زمانی دیگر قدرت بیشتری در افغانستان دارند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا گفت که بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی این کشور از سال ۲۰۱۴ در جنگ علیه شورشیان کشته شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای خلیلزاد ریاست هیئت آمریکا و آقای استانکزی ریاست هیئت طالبان را به عهده دارد