خودداری از پرداخت قبض برق در افغانستان؛ متخلفان به دادستانی 'معرفی می‌شوند'

برق کابل حق نشر عکس AFP
Image caption شبهای کابل چندین سال است که چنین روشنایی را در خود ندیده است

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرده که فهرست نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ نفر را نشر خواهد کرد که به دلیل پرداخت نکردن قبض (بل) برق به دادستانی افغانستان معرفی می‌شوند.

براساس اعلام برشنا این افراد حدود چهار میلیارد افغانی (معادل ۵۳ میلیون دلار) برق مصرفی شان را پرداخت نکرده و به شرکت برشنا قرض‌دار (بدهکار) هستند.

شماری از این افراد براساس اعلام برشنا "مقام‌های ارشد دولتی، فرماندهان جهادی و سرمایه‌داران" هستند که از پرداخت قبض برق خود، سرباز زده‌اند. این افراد چند سال از شرکت برشنا بدهکار هستند.

پنج سال پیش شرکت برق افغانستان اعلام کرده بود که سالانه به ارزش ۳۰ میلیون دلار آمریکایی برق به طورغیرقانونی توسط مقام‌های دولتی، فرماندهان سابق جهادی و افراد زورمند مصرف می‌شود.

برشنا می‌گوید که محافظان مسلح این افراد تاکنون چندین کارمند شرکت برشنا را کشته و یا زخمی کرده‌اند.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت ملی برق افغانستان می‌گوید که حالا با استفاده از "قویه قهریه" باید پول از این افراد گرفته شود.

او می‌گوید که قرار است برای انجام این کار تفاهمنامه پی‌گرد مقروضین شرکت با دادستانی کل افغانستان امضا شود و دادستانی افغانستان با جلب این افراد، آنان را وادار خواهد کرد که قبض‌های برق خود را پرداخت کنند.

قرار بود که این فهرست امروز نشر شود ولی براساس اعلام شرکت برشنا به دلیل مصروفیت دادستان افغانستان نشر آن به تاخیر افتاد.

فهرست مقروضین شرکت برق چند ماه پیش با هماهنگی شورای وزیران افغانستان تهیه و بخاطر تحت فشار قرار دادن آنها برای پرداخت مقروضیت‌شان رسانه‌ای شد. اما به گفته مسولان شرکت برق با آنهم زورمندان هنوز پول صرفیه برق را نپرداخته‌اند و این فهرست هر روز طولانی تر نیز می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption قبل از این تنها در فصل زمستان برق کابل جیره بندی می‌شد ولی اکنون در همه فصل‌های سال

سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید در صورتیکه این پول به شرکت برشنا پرداخت شود، بخشی از مشکلات برق کابل حل خواهد شد.

وضعیت برق رسانی در شهر کابل در بدترین وضعیت قرار دارد و سالها است که برق این شهر جیره بندی است. قبلا دولت اعلام کرده بود که جیره بندی برق کابل تا پایان سال ۲۰۱۸ خاتمه خواهد یافت ولی این وعده‌ها عملی نشد و اکنون شهر کابل در ۲۴ ساعت کمتر از شش ساعت برق دارد.

کابلی‌ها در زمستان امسال شاهد خاموشی‌های زیاد بودند. پایتخت افغانستان، ۶۷۰ مگاوات برق نیاز دارد که از این مقدار فقط ۴۴۰ مگاوات برق تامین و به شهروندان کابل توزیع می‌شود. از این میان ۲۷۰ مگاوات آن برق وارداتی و بقیه توسط نیروگاه‌های داخلی تامین می‌شود.

افغانستان سالانه برای خرید برق از کشورهای همسایه خود ۲۷۰ الی ۳۲۰ میلیون دلار می‌پردازد.

براساس اعلام شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اکنون سالانه از کشورهای ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان یک هزار مگاوات برق خریداری می‌شود.

موضوعات مرتبط