'آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالیست افغان'؛ هیأتی برای ادامه تحقیقات به خارج اعزام می‌شود

افغانستان حق نشر عکس .
Image caption نزدیک به دو ماه پیش، دادستانی کل افغانستان از آغاز تحقیق برای رسیدگی به ادعای بدرفتاری‌های جنسی با شماری از دختران فوتبالیست خبر داد

دادستانی کل افغانستان از تکمیل شدن تحقیقات‌ در مورد ادعای بدرفتاری‌های جنسی با شماری از دختران فوتبالیست توسط مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان در داخل این کشور خبر داد، اما گفت که برای تحقیقات بیشتر در این زمینه هیأتی به خارج از افغانستان فرستاده خواهد شد.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی افغانستان، امروز یکشنبه (۸ دلو/بهمن) در یک نشست خبری گفت که این هیأت برای جمع‌آوری اسناد و مدارک بیشتر و مصاحبه با افراد و نهادهای دخیل در این پرونده به بیرون از افغانستان سفر خواهد کرد.

به گفته سخنگوی دادستانی افغانستان، پس از بازگشت این هیأت، تصمیم نهایی در مورد این پرونده گرفته خواهد شد.

آقای رسولی هم‌چنین از رفع تعلیق کار محمد یوسف کارگر، معاون فدراسیون فوتبال افغانستان خبر داد و گفت که این تصمیم براساس یافته‌های ابتدایی هیأت بررسی‌‌کننده، گرفته شد.

حق نشر عکس .
Image caption شماری از بازیکنان فعلی تیم فوتبال بانوان افغانستان این اتهامات را رد کرده‌اند

نزدیک به دو ماه پیش، دادستانی کل افغانستان از آغاز تحقیقاتی برای رسیدگی "دقیق، اساسی و با رعایت محرمیت‌های هویتی" به ادعای بدرفتاری‌های جنسی با شماری از دختران فوتبالیست خبر داد و چند روز بعد، شماری از مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال را از کار تعلیق کرد.

این اداره همچنین چهار مسئول ارشد و یک کارمند فدراسیون ملی فوتبال افغانستان را به اتهام "آزار و اذیت جنسی" بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان این کشور ممنوع الخروج کرد. این ممنوعیت شامل کرام‌الدین کریم، رئیس این فدراسیون هم بود.

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا حدود سه ماه پیش در گزارشی نوشت که مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان به "سوء استفاده جنسی و فیزیکی" اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان متهم شده‌اند.

این روزنامه از قول افرادی که با تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در تماس هستند نوشت که این سوءاستفاده در دفتر فدراسیون فوتبال افغانستان در کابل و در اردوی تمرین تیم ملی فوتبال افغانستان در کشور اردن در فوریه ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است.

حق نشر عکس .
Image caption خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان گفته است که با توجه به سیستمی که در افغانستان وجود دارد، احساس کرده که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کند

خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک کرد و اکنون در دانمارک به‌سر می‌برد، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در افغانستان وجود دارد، احساس کردند که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

پس از نشر و پخش گسترده این گزارش، رئیس جمهوری افغانستان از دادستانی کل خواست تا این اتهام را با دقت بیشتر بررسی کند.

این اتهامات همچنین باعث شد تا فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کرام‌الدین کریم، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را حداقل سه ماه از تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم کند.

با این حال شماری از بازیکنان فعلی تیم فوتبال بانوان افغانستان این اتهامات را رد کرده‌اند.

فدراسیون فوتبال افغانستان هم پیش از اقدام دادستانی کل این اتهامات را رد کرده بود. علی‌رضا آقازاده، دبیرکل این فدراسیون، دلیل این اتهام را "نارضایتی شماری از بازیکنان پیشین" خواند که "به اردوی تیم ملی فوتبال زنان دعوت نشده‌اند".