وزیر خارجه آمریکا: مذاکرات صلح افغانستان پیشرفت داشته است

مایک پمپئو حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو: دولت ترامپ در مورد پی‌گیری روند صلح، جلوگیری از "تروریسم" و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه عزمی جدی دارد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از گفتگوهای صلح افغانستان که میان نماینده آمریکا و طالبان در قطر برگزار شد، استقبال کرده و گفته این مذاکرات پیشرفت داشته است.

او افزوده که آمریکا در مورد آوردن صلح، جلوگیری از ادامه فعالیت‌های "تروریسم بین‌المللی" در افغانستان و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه عزمی جدی دارد.

آقای پومپئو گفته است:"آمریکا با همکاری با دولت افغانستان و همه جوانب ذی‌نفع، تلاش می‌کند تا حاکمیت، استقلال و رفاه افغانستان را تقویت کند."

آقای پمپو گفته که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان به کابل سفر کرده تا رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان را درباره گفتگوهای شش روزه با طالبان در جریان بگذارد.

او افزوده که آقای خلیلزاد و نمایندگان طالبان، هر دو طرف گفته‌اند مذاکرات صلح با پیشرفت‌هایی همراه بوده ولی طالبان تاکنون از مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان سر باز زده‌اند.

طالبان نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده‌اند که مذاکرات شش روزه میان نمایندگان آمریکا و طالبان عصر روز گذشته (شنبه ۶ بهمن/دلو) پایان یافته است.

در خبرنامه طالبان آمده که موضوع مهم در این مذاکره "خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و مسایل مهم و مربوط" بوده و پیشرفت صورت گرفته است.

طالبان افزوده از این که "موضوعات سنگین است و به بحث‌های زیادی نیاز دارد" تصمیم گرفته شده که در مورد بعضی "مسایل لاینحل" نشست‌های دیگری نیز انجام شود و راه مناسب و مفید پیدا شود و هر دو طرف روند مذاکره را "با بزرگان خود شریک ساخته و هدایت بگیرند".

این گروه تاکید کرده تا زمانی که مسئله خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان حل نگردد، ممکن نیست پیشرفتی در بخش‌های دیگر به میان بیاید.

طالبان گزارش‌ها درباره این که آنان با آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی در مدت ۱۸ ماه به توافق رسیده‌اند، را تکذیب کرده و آن را بی‌اساس خوانده و گفته‌اند که این موضوع اصلا در جریان مذاکرات مطرح نشده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دیروز اعلام کرد که اگر روی "مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه" با گروه طالبان توافقی نشود، روی مسایل دیگر توافقی در کار نخواهد بود.

'پیشرفتی قابل ملاحظه'

آقای خلیلزاد که در یک هفته گذشته مشغول مذاکره با نمایندگان طالبان در دوحه بود، در حساب توییتری خود نوشته است که در این گفت‌وگوها با نمایندگان این گروه "پیشرفت‌های مهمی"به‌میان آمده اما تا هنوز توافقی به دست نیامده است.

آقای خلیلزاد نوشته است: "پس از ۶ روز مذاکره در قطر برای مشورت عازم افغانستان هستم. نشست‌ها دراینجا بیش از هر زمان دیگری سازنده بود. پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای روی مسایل حیاتی بدست آمده است."

آقای خلیلزاد در ادامه افزوده:"کار ما ادامه دارد و مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. مسایلی باقی مانده که باید حل شود. تا زمانی‌که روی همه مسایل توافق نشود، توافقی در کار نیست. مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه قطعا از جمله این مسایل است."

در همین حال روز گذشته، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست مجمع اقتصادی داووس گفت که وظیفه اصلی دفتر زلمی خلیلزاد، زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است.

او افزود که بدون حضور دولت افغانستان و رایزنی با کشورهای منطقه مذاکرات نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز اخیرا گفته که گروه طالبان خواهان ایجاد امارت اسلامی در افغانستان هستند ولی "مردم از دستاوردهای ۱۷ سال این کشور دفاع خواهند کرد."

گروه طالبان به صورت روزانه حملات شدیدی را علیه اهداف دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور انجام می‌دهند و از نظر تحلیلگران از سال ۲۰۰۱ نسبت به هر زمانی دیگر قدرت بیشتری در افغانستان دارند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا گفت که بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی این کشور از سال ۲۰۱۴ در جنگ علیه شورشیان کشته شده‌اند.