نیویورک تایمز از 'پیشنهاد' غنی به ترامپ نوشت: خروج نیروها کُندتر و هزینه‌ها کمتر شود

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا در افغانستان حدود چهارده هزار سرباز دارد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داده که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کند کردن روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و کاهش هزینه‌های این نیروها را داده است.

به اساس اطلاعات این روزنامه، کاهش شمار نیروهای آمریکایی از ۱۴ هزار نفر به سه هزار نفر و کاهش دو میلیارد دلاری در مصارف سالانه نیروهای آمریکایی از مهمترین پیشنهادات آقای غنی به آقای ترامپ در این نامه است.

افرادی که از محتوای این نامه اطلاع دارند به نیویورک تایمز گفته‌اند که آقای غنی از رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته که گروه‌هایی از دو کشور تشکیل شود تا درباره جزئیات کاهش مصارف و چگونگی کاهش نیروها به "سطحی کارآمدتر" بحث کنند .

گفته شده که این نامه روز سه‌شنبه گذشته، درست پس از پایان دیدار شش روزه نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا، از سوی آقای غنی فرستاده شده است. این نامه توسط خانم آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی که با آقای غنی در کابل دیداری داشت، فرستاده شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به‌ بی‌بی‌سی گفت ارگ در این مورد اظهار نظر نمی‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ارگ ریاست جمهوری پیش از این گفته بود که خروج نیروهای آمریکایی تاثیر بر تامین امنیت افغانستان نخواهد داشت.

مذاکرات صلح افغانستان

هفته گذشته چهارمین دور گفت‌وگوهای رودرروی طالبان و نمایندگان آمریکا انجام شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، گفت در این دیدارها نمایندگان آمریکا و طالبان درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش‌بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود درخواست‌های مکرر دولت افغانستان، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگو رودررو با حکومت نشد.

اگرچه آقای خلیلزاد تاکید کرده که توافق با طالبان مشروط به آتش بس همه‌جانبه و مذاکره بین‌الافغانی است اما اظهارات تازه مقام‌های دولتی افغانستان ظاهرا نشان می‌دهد که آنها از توافقات صورت‌گرفته چندان راضی نیستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری افغانستان برای کند ساختن روند خروج نیروهای آمریکایی از کشورش، پیشنهاداتی به آقای ترامپ ارائه کرده است

آقای غنی به تازگی از حامیان بین‌المللی حکومتش خواسته تا در مساله صلح افغانستان عجله نکنند و بگذارند در این زمینه خواست افغان‌ها در نظر گرفته شود.

خبر نشر نامه تازه آقای غنی به آقای ترامپ در حالی منتشر می‌شود که حدود دو ماه پیش، زمانی که مسئله گفت‌وگوهای طالبان و آمریکایی‌ها داغ شد، پس از منتشر شدن خبرهایی مبنی بر تصمیم آقای ترامپ برای خروج نیمی از نیروهایش از افغانستان، دولت افغانستان اعلام کرده بود که این خروج بر وضعیت امنیتی افغانستان تاثیری نخواهد گذاشت.

در آن زمان دولت افغانستان گفته بود که این نگرانی در سال ۲۰۱۴ "به شدت بیشتری" مطرح بود و در آن زمان برداشت این بود که با خروج بیش از صدهزار نیروی خارجی "افغانستان به دست شورشیان خواهد افتاد" اما نیروهای امنیتی افغانستان خلاف آن را ثابت کردند.